عرش بلاگ

گیم جدید افراطیون با خانواده مدیر جمهور/ کپی برداری ناقص از آمریکا یا فشار مضاعف بر روحانی؟ • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶

به نقل پایگاه رویدادی تحلیلی طنین یاس، حضور خانومان و نقش‌آفرینی‌شان در کابینه دولت دوازدهم یکی از پررنگ‌ترین وعده‌های ستادهای تبلیغاتی روحانی در دوره انتخابات ریهست جمهوری بود.

مدیر‌جمهوری، در دیدار و ضیافت افطار با جمعی از جوانان و دانشجویان پس از پیروزی در انتخابات تأکید کـــرد که از خانومان فرهیخته برای حضور در کابینه دولت فردا‌اش سود خواهد جست، با معرفی اعضای کابینه، سه خانوم در سطح معاونت و دستیاری مدیر‌جمهور قرار گرفتند: معصومه ابتکار از سازمان محیط‌زیست به معاونت خانومان و امور خانواده رخت سفر بست و لعیا جنیدی به‌عنوان یک چهره جدید و جوان معاونت حقوقی مدیر‌جمهوری را بر عهده گرفت و طرفداران شهیندخت مولاوردی توانستند سمت دستیار روحانی در امور حقوق منطقهوندی را برای او به ارمغان بیاورند.

تیم تبلیغاتی روحانی که برای سرپوش گذاشتن به مشکلات معیشتی در دولت یازدهم به سراغ شعارهای انحرافی دیگر از جمله معرفی تعداد وزیر خانوم در دولت جدید می‌دادند، پس از معرفی اعضای کابینه سعی کـــردند این بار ماجرا را به گونه‌ای دیگر جلوه دادند برخی از فشار بر روحانی نقل کرد راندند، برخی او را فاقد قدرت تصمیم‌گیری دانستند و برخی او را بی‌وفا به شعارهایش خواندند.

محمدرضا عارف، مدیر شورای سیهست‌گذاری ابداًح‌طلبان که جنب‌وجوش فراوانی در زمان انتخاب کابینه از خود نشان داده بود با اشاره به غیاب خانومان در کابینه پیشنهادی جدید، خوهستار بررسی ریشه  آن انجام گرفت.

مدیر فراکسیون امید مجلس نقل کرد بود: «امروز جهان به سمتی رفته که برخی کشورها برای کاهش تنش‌ها وزیر دفاع خود را از خانومان انتخاب می‌کنند، اما امروز در کابینه ما یک خانوم هم نیست که باید بررسی شود ریشه آن در کجهست.»

زهرا صدراعظم نوری، دبیر مجمع خانومان ابداًح‌طلب نیز از سهم اندک خانومان در دولت روحانی انتقاد کـــرده و نقل کرد بود: انتظار می‌‌رفت سهم خانومان در دولت زیاد از وضعیت فعلی باانجام گرفت.

اما مدیر‌جمهور در مقابل انتقادات وارده گفت: «خیلی دلم می‌خوهست حداقل سه وزیر خانوم داشته باشیم و گزینه‌های آن نیز انتخاب‌انجام گرفته بود اما نانجام گرفت…»

پس از این کش و قوس‌ها ابداًح طلبان افراطی برای اینکه بدنه خود را اقناع کنند سعی بر فشار بر مدیران بالادستی داشتند تا بتوانند انتصاب هایی را از میان بانوان در مدیریتهای میانی یا پایین دستی به نام خود ثبت کنند، حتی در مورد اعلام گزینه‌های منطقهداری پایتخت نام یک خانوم (که کوچکترین تخصصی در مدیریت منطقهی نداشت) را به صورت سمبلیک اعلام کـــردند، گزینه‌ای که همه ۲۱ نفر لیست امید می‌دانستند فقط یک پز عالی هست.

در پی شکست پایانی پروژه‌های فوق روز گذشته گیم جدیدی کلید خورد. روخانومامه آفتاب یزد با انتشار گزارشی با عنوان «احیای بانوی نخست» در صفحه نخست خود پس از اعتراف به شکست حضور خانومان در کابینه روحانی نوشت: مدیر‌جمهور نقل کرد هست: «نانجام گرفت» که وزیر خانوم معرفی نماید ازاین‌رو «آفتاب یزد» به ایشان پیشنهاد می‌دهد شرایطی را فراهم سازد که همسر وی ظهور و بروز افزایشی در محافل اجتماعی و فرهنگی داشته باانجام گرفت.

 

در این گزارش آمده هست: در چنین شرایطی که «نانجام گرفت ….»، می‌توان حسن روحانی مدیر‌جمهوری کشور را مورد خطاب قرارداد و عنوان کـــرد که دست‌کم برای نشان دادن حمایت خود از خانومان کشورش و همین‌طور به تصویر کشیدن تمایلش به حضور آنان در بطن جامعه، از اهل‌بیت خود شروع کند و از آن‌ها‌ برای حضور پررنگ و چشمگیر در جامعه، دعوت به عمل بیاورد؛ همچون سرزمین‌های دیگر در این کره خاکی که همسران روسای جمهور و نخست وزیران کشورها، دوشادوش شوهران قدرتمندشان حرکت می‌کنند و گاه در نقش مکمل و گاه هم به‌صورت تکمیلاً مستقل به ایفای نقش‌ها‌ی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می‌پرداخانومد.

به صورت حتم باید خاطرنشان کـــرد که گزاره مذکور جامه «مطالبه» به تن ندارد بلکه ردای «پیشنهاد» پوشیده هست دلیلکه حسن روحانی و همسر او صاحبه عربی تکمیلاً مختار هستند تا برای در کنار هم قرار گرفتنشان در جامعه تصمیم بگیرند.

آفتاب یزد در شرایطی حضور صاحبه عربی (همسر حسن روحانی) را به‌عنوان بانوی نخست پیشنهاد می‌کند که وی در این سال‌ها ازجمله منفعل‌ترین خانومان همسران مقامات بانوان ایرانی بوده هست.

هشدارات تعدادانی از صاحبه عربی وجود ندارد؛ عدم فعالیت‌های اجتماعی او موجب انتقادت گسترده‌ای در طیف ابداًح طلبان بوده هست. بر اساس آنچه در کتاب خاطرات حسن روحانی نوشته‌انجام گرفته  وی در سال ۱۳۳۳ در سرخه‌ سمنان در یک خانواده‌ مذهبی و سنتی به دنیا آمده و پدرش عبدالعظیم عربی راننده‌ مینی‌بوس بوده که بین سرخه و سمنان تردد می‌کـــرده هست.

تنها حضور او در عرصه‌های اجتماعی مربوط به مراسمی هست که فروردین‌ماه ۹۳ برای بزرگداشت مقام خانوم در تالار حافظیه کاخ سعدآباد برگزار انجام گرفت و به دلیل شکل و شمایل اشرافی گری که داشت مورد انتقادات گسترده قرار گرفت و پس‌ازآن دیگر نامی از عربی شنیده نانجام گرفت.

هرتعداد با بررسی اسامی و فعالیت خانومان روسای جمهوری پیشین هم نمی‌توان اثری از فعالیت مؤثر آن‌ها در قامت بانوی نخستی دید اما خانومان کاندیداهای این دوره ریهست جمهوری در قیاس به دوره‌های پیشین، شخصیت‌های مؤثرتری در حوزه اجتماع و سیهست دارند.

حمیده مروج همسر محمدرضا عارف هست، وی پزشک متخصص پوست هست، هرتعداد نقل کرد می‌شود علاقه‌ای به سیهست ندارد اما در زمان انتخابات دوشادوش عارف در پلن‌های انتخاباتی‌اش حضور داشت، در فیلم تبلیغاتی محمدرضا عارف به بیان دغدغه خود و همسرش پرداخت؛ دغدغه‌هایی از جنس خانومان و آسیب‌های اجتماعی. حالا به‌واسطه نقشی که همسرش در سیهست دارد و فعالیت‌های اجتماعی گسترده‌ای درزمینهٔ خانومان و کارآفرینی انجام می‌دهد.

 زهرا مشیر، همسر محمدباقر قالیباف، در حوزه خانومان، حوزه اجتماعی امور عام‌المنفعه فعال بوده هست. از سال ۸۹، یعنی ۶ سال پیش، مدیریت ستاد توانمندسازی خانومان را برعهده‌گرفته و از سال ۹۰، هستادیار دانشگاه آزاد اسلامی هم هست.

همسر منطقهدار پایتخت، طراح مجموعه‌های فرهنگی ویژه بانوان در منطقه با برندهایی مثل بوستان بانوان، مراکز ورزشی ویژه خانومان، منطقهبانو و کوثر بوده هست. او مدلی از توانمندسازی خانومان سرپرست خانوار را هم دنبال کـــرده هست و درباره ترک اعتیاد خانومان معتاد به مواد مخدر هم کوشش‌هایی داشته هست.

زهرا مشیر، علاوه بر این فعالیت‌ها، به‌طور موازی، ریهست شورای راهبردی خانومان منطقهداری پایتخت را بر عهده دارد و سه دوره هم همایش ملی و بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه را مدیریت کـــرده هست. ازآنجایی‌که قالیباف، درزمینهٔ عاشورا و به‌ویژه اربعین، نامش بر سر زبان‌ههست. همسر او هم مبدع گرد هم‌آیی خانومانه و سالانه خانومان عاشورایی هست.

زهرا مشیر، مشاور امور بانوان منطقهدار پایتخت، محمدباقر قالیباف و همسر خود هم هست.

فاطمه علم الهدی، همسر آیت‌الله ابراهیم مدیری، دکترای فلسفه تعلیم و تربیت هست. ایشان دانشیار دانشگاه شهید بهشتی در دانشکده علوم تربیتی بوده و در کنار آن مدیر پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی هست.

 از سوی دیگر علم الهدی مدیر گروه تعلیم و تربیت شورای انقلاب فرهنگی را برعهده‌گرفته دارد.

حالا باید دید گیم جدیدی که ابداًح طلبان با خانواده مدیر جمهور آغاز کـــرده‌اند به کجا خواهد انجامید،‌ آنها که به نیکوی می‌دانند نه «عربی» خانومی نیست که به وسط میدان بیاید و مطالبات حزبی آنان را فریاد بخانومد و نه روحانی که با شعار اعتدال به پهستور رفته سیهستمداری هست که اجازه دهد همسرش آلت دست ابداًح طلبان افراطی شود؛ به رهستی دنبال چه مسئله‌ای هستند؟ ایا این گیم جدید صرفا یک تقلید از سیهستمداران آمریکا هست یا اهداف دیگری پشت پرده هست؟

انتهای پیام/ز