عرش بلاگ

ژاپنی‌ها هنگام زلزله چه کار می‌کنند؟ + تصویر • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

ژاپنی‌ها هنگام زلزله چه کار می‌کنند؟ + تصویر

دسته بندی : بلاگی تاریخ : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

به نقل پایگاه رویدادی تحلیلی طنین یاس، مجمع الجزایر ژاپن واقع در اقیانوس آرام که حائز جایگاه سومین کشور در عرصه اقتصاد بزرگ جهانی هست، از نظر زمین‌شناسی بر اثر برخورد تدریجی صفحات تشکیل دهنده پوسته زمین، فعالیت‌های آتشفشانی و تغییرات حاصل از خطوط ساحلی اقیانوسی تشکیل انجام گرفته و یک دهم کل آتشفشان‌های دنیا در این سرزمین قرار دارد و به همین دلیل یکی از زلزله خیزترین نقاط دنیا به حساب می‌آید.

کیسه‌هوای ساختمان

یکی از ایده‌های ژاپنی برای مقابله با لرزش‌های سهمگین زلزله تعبیه کیسه هوا در خانه‌ههست.

خانه‌ها هر تعداد هم که محکم ساخته شوند امکان دارد که بر اثر وارد آمدن فشار ناشی از زلزله مورد تخریب قرار گیرند. به همین سبب یک شرکت ساختمانی ژاپنی دست به کار انجام گرفت و یک طرح ساده اما موثر را به کار گرفت. در این طرح اگر زمین لرزه‌ای رخ دهد با فعال انجام گرفتن یک سنسور کمپرسور بزرگ هوا راه اندازی می شود و هوا را با سرعت به داخل کیسه بزرگی که در فونداسیون خانه جاسازی انجام گرفته می‌دمد. دقیقا چیزی شبیه به کیسه های هوای اتومبیل که از سرنشینان محافظت می‌کند.

با پر انجام گرفتن آن از هوا، خانه بر روی یک کیسه هوای ۳ سانتیمتری معلق انجام گرفته و از تخریب حفاظت می‌شود و به محض پایان با کمک یک شیر که در داخل خانه تعبیه انجام گرفته هوا از کیسه خارج و به وضعیت قبلی خود بازمی‌گردد.

http://www.arshblog.ir/wp-content/uploads/2017/11/636461711395295669.jpg

ساختمان ارتعاش پذیر

ژاپنی‌ها با الهام از معماری بهستانی خود برجی ساخته‌اند مقاوم بوده و حتی با انجام گرفتیدترین زلزله‌ها نیز سازگار هست. برج Skytree منطقه توکیو که ۶۳۴ متر ارتفاع دارد براساس معابد پاگودا طراحی انجام گرفته و یک لوله بتنی در مرکز آن به دمپرهای جانبی متصل هست و تا ۵۰ درصد از ارتعاشات زمین‌لرزه را دفع و ساختمان را از تخریب حفظ می‌کند.

http://www.arshblog.ir/wp-content/uploads/2017/11/636461715913021146.jpghttp://www.arshblog.ir/wp-content/uploads/2017/11/636461715950365524.gif

ارسال پیامک هانجام گرفتار برای آقام ناحیه

تنها ۳۰ ثانیه قبل از وقوع زلزله سیستم‌های هانجام گرفتار سریع فعال انجام گرفته و از طریق پیامک موبایل، تلویزیون ملی و تلویزیون‌های سطح منطقه به آقام ناحیه نسبت به این واقعه هانجام گرفتار می‌دهند. همچنین قطارها به صورت خودکار از حرکت باز می‌ایستند تا بر اثر لرزش‌ها از خط خارج نشوند.

http://www.arshblog.ir/wp-content/uploads/2017/11/636461733356257362.jpg

هستفاده از بلبرینگ در ساختمان سازی

جدیدترین فناوری هستفاده انجام گرفته در ژاپن جداسازی یا ایزوله سازی ساختمان از لرزش نام دارد.

در این فناوری ساختمان با هستفاده از سازه های بلبرینگ مانند از پی جدا می شود و در واقع نسبت به لرزش‌های پی ساختمان ایمن می ماند. این بلبرینگ ها تا ۶۶ درصد میزان قدرت زلزله را دفع می کنند.

این ساختمان ها در زلزله‌ای به بزرگی ۸ ریشتر و بالاتر آزمایش انجام گرفته و نتیجه شگفت آور بود. هیچ قفسه کتابی واژگون نانجام گرفته و هیچ وسیله ای از روی میز به زمین نیفتاده هست.

http://www.arshblog.ir/wp-content/uploads/2017/11/636461738882592015.jpg

منبع:جام جم

انتهای پیام/