عرش بلاگ

 معرفی بزرگترین رمانهای نوشته انجام گرفته در طول تاریخ • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

 معرفی بزرگترین رمانهای نوشته انجام گرفته در طول تاریخ

دسته بندی : بلاگی تاریخ : دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

اگر قصد دارید شما هم از رمان نویسان معروف تاریخ شوید باید ابتدا رمانهای معروف دنیا را بخوانید و به شاهکار نویسندگان آنها پی ببرید و علت منحصر به فرد بودن هر یک را بررسی کنید.

در این مقاله به معرفی و خلاصه دهستان پنج رمان بزرگ و معروف تاریخ پرداخته می شود.

یک: آنا کارنینا

هر کسی که طرفدار دهستانهایی با موضوعات پر سر و صدا مانند خانوما، قمار، توطئه های ازدواج و همچنین فئودالیسم روسیه هست، فورا آنا کارنینا را در بالای لیست رمان های خود قرار می دهد.

آنا کارنینا نام رمان جاودانه لئو تولستوی نویسنده روسی قرن نوزدهم، یک شاهکار ادبی می‌باانجام گرفت. این کتاب در سال ۱۸۷۸ چاپ انجام گرفت.

آنا کارنینا و لوین نام دو شخصیت اصلی دهستان می‌باشند و دهستان خانومدگانی آنها به صورت موازی در طول کتاب نقل می‌شود.

این کتاب در هشت بخش نوشته انجام گرفته هست که در ادامه مختصری از دهستان کلی ارائه خواهد انجام گرفت.

معرفی پرطرفدارترین کتابهای رمان خارجی

 خلاصه دهستان آنا کارنینا

در ابتدای دهستان آنا کارنینا، به قصد برقراری آشتی میان هستیوا (برادر آنا) و دُلی (همسر هستیوا) با قطار از سن پترزبورگ به مسکو می‌رود. وی در این سفر با کنتس ورونسکایا همسفر بود. در ایستگاه قطار مسکو هستیوا و ورونسکی (پسر کنتس) به هستقبال آن دو آمدند و در همان دیدار نخستیه ورونسکی عاشق آنا کارنینا می‌شود.

ورونسکی به همراه آنا کارنینا سوار قطار سن پتربورگ می‌شوند در هنگام سفر، ورونسکی با وجود آگاهی از متأهل بودن آنا، علاقه خود را به وی بازگو می‌کند و رفته رفته آنا به او علاقمند می شود.

کارنین شوهر آنا کارنینا از آنا به جد می‌خواهد که هرچه سریع‌تر رابطه خود را به پایان برساند. ولی با عدم توجه آنا روبرو می‌شود و برای طلاق گرفتن از یک وکیل مشاوره می‌گیرد. پس از مشورت با وکیل کارنین برای یافتن مدرکی دال بر وجود رابطه میان آنا و ورونسکی تلاش می‌کند.

آنا کارنینا در همین حین فرخانومد دوم خود (دختر ورونسکی) را به دنیا می‌آورد، و در حین وضع حمل زیاد ضعیف انجام گرفته و با تلاش فراوان دکتر از مرگ نجات می‌یابد.

در نهایت آنا کارنینا برای خلاصی از فشار جامعه و افکار خود تصمیم به خود کشی می‌گیرد و با رفتن به ایستگاه راه‌ آهن خود را به زیر قطار می‌اندازد.

نام کتاب: آنا کارنینا

نام روسی: Анна Каренина

ترجمه‌های گوناگون به ‌فارسی:

ترجمه محمد مجلسی، انتشارات دنیای نو

ترجمه فاراز سیمونیان، انتشارات سمیر و گوتنبرگ

ترجمه محمدعلی ، انتشارات اردیبهشت

ترجمهٔ سروش حبیبی انتشارات نیلوفر

دو: کشتن مرغ مینا یا کشتن مرغ مقلد

رمانی نوشته نویسنده آمریکایی، هارپر لی، در سال ۱۹۶۰ منتشر انجام گرفت.

بزرگترین رمانها در طول تاریخ کشتن مرغ مینا

این رمان، نژادپرستی در جنوب آمریکا را از طریق چشم های بی گناه دختر جوان باهوش به نام اسکات فینچ بررسی می کند.

کشتن مرغ مینا، رمانی فراموش نانجام گرفتنی درباره ی دوران کودکی در محله ای خواب زده در جنوب آمریکا که معصومیت هر لحظه در برابر بی عدالتی و تعصب نژادی، قربانی می شود. رمان کشتن مرغ مینا، با به تصویر کشیدن بحران و عذاب وجدانی تکان دهنده، بلافاصله پس از انتشار در سال ۱۹۶۰، تبدیل به پرفروش ترین کتاب انجام گرفت و نظر مساعد منتقدین را به خود جلب کـــرد.

کشتن مرغ مقلد (کشتن مرغ مینا) در سال ۱۹۶۱ جایزه ی پولیتزر را از آن خود کـــرد و فیلم ساخته انجام گرفته بر اساس آن، موفق به دریافت جایزه ی اسکار انجام گرفت.

رمان کشتن مرغ مینا بومی و محلی نوشته ی خانومی جوان اهل آلاباما، اکنون زیاد از ۱۸ میلیون بار چاپ و به چهل زبان ترجمه انجام گرفته هست و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. هارپر لی، نویسنده ی رمان کشتن مرغ مینا ، متداوم آن را دهستان عاشقانه ای ساده توصیف کـــرده هست. این اثر امروزه به عنوان شاهکاری در ادبیات آمریکا در نظر گرفته می شود.

ویژگی ها کتاب کشتن مرغ مینا

  •  برنده جایزه پولیتزر دهستان سال ۱۹۶۴
  •  جزو لیست برترین رمان های انگلیسی گاردین
  •  فیلمی با همین عنوان به کارگردانی رابرت مولیگان در سال ۱۹۶۲ ساخته انجام گرفته هست.

نام کتاب: کشتن مرغ مقلد یا کشتن مرغ مینا

نام کتاب به انگلیسی: To Kill a Mockingbird

تعداد صفحه: ۴۱۶

سال انتشار شمسی: ۱۳۹۵

سال انتشار میلادی: ۱۹۶۰

سه: گتسبی بزرگ

رمان گتسبی بزرگ به نوشته نویسنده آمریکایی اسکات فیتز جرالد در سال ۱۹۲۵ منتشر انجام گرفت.

بزرگترین رمانها در طول تاریخ گتسبی بزرگ

ماجراهای این کتاب در نیویورک و لانگ آیلند و در تابستان سال ۱۹۲۲ اتفاق می‌افتند. دهستان این کتاب در مورد جناب آقا خوشتیپ و زیاد پولدار بنام گتسبی می باانجام گرفت که در خانه مجلل خود میهمانی های بزرگی بر پا می کند تنها به این امید که عشق دوران جوانی خود را مجدد ببیند و……

آمریکا در سالهای ۱۹۲۰ به‌دنبال شوک و هرج و مرجی که جنگ جهانی نخست بوجود آورده بود از رانجام گرفت اقتصادی بی سابقه‌ای بهره‌مند گردید. شکوفایی اقتصادی و ثروتی که این شکوفایی به‌دنبال داشت باعث آن انجام گرفت که بر تعداد میلیونرهای جامعه آمریکایی دم به دم افزوده گردد. علاوه بر این از آنجا که در همان سالها  قانون منع و تولید فروش مشروبات الکلی در ایالات متحده آمریکا حکم فرما بود، عده‌ای از راه تولید و توزیع قاچاق اینگونه مشروبات ثروت‌های باد آورده‌ای را به چنگ آوردند.

چاپ نخست گتسبی بزرگ در سال ۱۹۲۵ موفقیت تعدادانی کسب نکـــرد و در طول مدت ۱۵ سال باقی‌مانده از عمر فیتز جرالد فقط حدود ۲۵٬۰۰۰ جلد از آن به فروش رسید. کتاب در سالهای پایانی ۱۹۳۰ (دوران رکود اقتصادی بزرگ) و همچنین در خلال جنگ جهانی دوم بطور کلی بدست فراموشی سپرده انجام گرفت، اما بعد از جنگ، در سالهای ۱۹۴۵ و ۱۹۵۳ تجدید چاپ انجام گرفت و بلافاصله خوانندگان و طرفداران زیادماری یافت.

گتسبی بزرگ هم اکنون یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های آمریکایی به شمار می‌آید و آنرا در مدارس و دانشگاه‌های سراسر جهان (در رشته ادبیات آمریکا) به‌عنوان یکی از کتب هستاندارد تدریس می‌نمایند.

فیلم جدیدی از این رمان، با عنوان گتسبی بزرگ (فیلم ۲۰۱۳) و با گیم لئوناردو دی کاپریو ساخته انجام گرفته هست.

چهار: صد سال تنهایی

گابریل گارسیا مارکز در سال ۱۹۶۷ به زبان اسپانیایی، یکی از مشهورترین کارهای خود به نام “صد سال تنهایی” را منتشر کـــرد.

بزرگترین رمانها در طول تاریخ صد سال تنهایی

این رمان به دهستان هفت نسل خانواده بوئندیا میپردازد و از تاسیس منطقه ماکوندو تا زمان تخریب آن، شیوع و قدرت اسطوره و فرهنگ آمریکای لاتین را برجسته می کند.

این رمان جوایز متعددی را برای مارکز به دست آورد، که منجر به افتخار او برای جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۸۲ انجام گرفت که برای پایان عمر خود کار می کـــرد، که از آن صد سال حبس غالبا به عنوان پیروزی او شناخته انجام گرفته هست.

نام کتاب: صدسال تنهایی

نام کتاب به اسپانیایی: Cien años de soledad

موضوع: دهستان‌های کلمبیایی قرن بیستم.

نویسنده: گابریل گارسیا مارکز

سال نشر کتاب اصلی: ۱۹۶۷ میلادی

این کتاب تعدادین بار توسط مترجمان گوناگون به فارسی ترجمه انجام گرفته ‌هست که به صورت حتم به جز نسخه‌های کاوه میرعباسی و کیومرث پارسایی، بقیه از روی نسخه اسپانیایی (زبان اصلی) آن ترجمه نانجام گرفته‌اند.

بهمن فرزانه. انتشارات امیرکبیر

کیومرث پارسایی، انتشارات آریابان

رضا دادویی، نشر آدورا

مریم فیروزبخت، انتشارات حکایتی دگر

بیتا حکمی، انتشارات پارسه

کاوه میرعباسی، کتاب سرای نیک

جهانپور ملک، انتشارات نیک فرجام

پنج: گذری به هند

این کتاب رمانی از ادوراد مورگان فورستر هست که در سال ۱۹۲۴ میلادی منتشر انجام گرفت.

بزرگترین رمانها در طول تاریخ گذری به هند

تایمی که آدلا کوئستد و همسفر سالخورده اش، خانم مور، به منطقه چانداپور در هند قدم می گذارند، خیلی زود حسی از اسارت در یک جامعه ی هندی/بریتانیایی تنگ نظر و پرتبعیض به آن ها دست می دهد. این دو که تصمیم دارند از مناطق تحت سلطه و بریتانیایی انجام گرفته ی هند گریخته و «هند واقعی» را از نظر بگذرانند، از جناب آقا هندی و مسلمان با شخصیتی جذاب و پیش بینی ناپذیر به نام دکتر عزیز کمک می گیرند.

گذری به هند، تشریحی هستادانه از جامعه ای اسیر انجام گرفته در چنگال امپریالیسم هست و به زیبایی، سرنوشت انسان هایی گرفتار انجام گرفته در میان ستیزه های دنیای مدرن را به تصویر می کانجام گرفت.

ویژگی ها کتاب گذری به هند:

  •  جزو لیست برترین رمان های انگلیسی گاردین
  •  فیلمی بر اساس این کتاب توسط دیوید لین در سال ۱۹۸۴ ساخته انجام گرفته هست.

نام کتاب: گذری به هند

نام کتاب به انگلیسی: A Passage to India

سال انتشار شمسی: ۱۳۹۴

سال انتشار میلادی: ۱۹۲۴

تعداد صفحه: ۵۱۲

ترجمه: حسن جوادی

امیدواریم معرفی این رمانهای پرطرفدار مورد توجه شما قرار گرفته باانجام گرفت و اگر تاکنون به سراغ آنها نرفته اید، این رمانها را تهیه کـــرده و بخوانید و از شاهکار نویسندگان آنها لذت ببرید.

تنظیم: سمیه مظفری

 معرفی بزرگترین رمانهای نوشته انجام گرفته در طول تاریخ

به این مطلب رای دهید