عرش بلاگ

مصاحبه خواندنی با مسئول کتابخانه دلوار / کتاب مظلوم واقع انجام گرفته هست • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷


ساعت: ۱۲:۰۰
منتشر انجام گرفته در مورخ: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
شناسه رویداد: ۱۲۳۵۵۱۵

مسئول کتابخانه عمومی منطقه دلوار: مطالعه آزاد و کتابخوانی هنوز در کشور رضایت‌بخش نیست و می‌توان گفت که کتاب در بین آقام مظلوم واقع انجام گرفته هست و تنها در بخش کودکان و دانش‌آموزان مراجعه‌کننده نیکو هست.


به نقل شبکه هشدار رسانی راه عرش بلاگ؛به گرازش از سپاس؛ پرداختن به کتاب و کتاب‌خوانی امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی به شمار می رود پس به همین جهت ایجاد و راه‌اندازی کتابخانه در اقصی و نقاط کشور یکی از ملزومات اساسی به شمار می‌رفت که خوشبختانه این امر حیاتی تعداد سالی هست که زیاد‌ازپیش در کشور ما رونق گرفته هست و کتاب‌خوانی یکی از بهترین امورات در خانومدگی ما گشته هست.


یکی از کتابخانه‌هایی که امروزه نقش بسزایی در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در بین آقام دارد کتابخانه شهید مدیرعلی دلواری که با مدیریت عمار خدری و مریم موزیری در سالیان اخیر زیاد پر رونق گشته و مورد هستقبال عموم آقام این ناحیه قرارگرفته و دارای جایگاه ویژه‌ای در بین آقام هست.


روز ۲۴ آبان ماه هر سال در تقویم ایران به عنوان روز کتاب ، کتابخوانی و کتابدار نام گذاری انجام گرفته هست. علت نام گذاری این روز در تقویم به خاطر ارزش والای کتابخوانی و رانجام گرفت فرهنگ کتابخوانی در جامعه هست و  بدین منظور و با دنبال آشنایی افزایش مصاحبه ای با مسئول کتابخانه عمومی منطقه دلوار ترتیب داده ایم که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم.


لطفاً در ابتدا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی بفرمایید؟


مریم موزیری، متولد تنگستان منطقهستان اهرم، کارشناس کتابداری از دانشگاه شیراز و ۲سال هست که به‌عنوان کتابدار کتابخانه عمومی منطقه منطقه دلوار فعالیت می‌کنم.


کتابخانه دلوار از چه سالی آغاز به فعالیت کـــرد؟


کتابخانه عمومی شهید مدیرعلی دلواری از سال ۱۳۷۳ شروع به‌کار کـــرده اما من از آذرماه سال ۱۳۹۴ به این مجموعه اضافه‌انجام گرفته‌ام. در حال حاضر در دو شیفت کاری ارائه خدمت می‌نماید.


چه تعداد عضو، تعداد عنوان کتاب و تعداد جلد کتاب دارد؟


تا این تاریخ در کتابخانه عمومی دلوار ۵۲۶۰ عنوان کتاب، ۹۹۷۵ نسخه کتاب و ۲۵۴۳ نفر عضو وجود دارد.


آیا خودتان به کتاب علاقه دارید؟


بله و بدون اغراق بیان می‌کنم در هفته حداقل خواندن یک کتاب را در اوقات فراغتم می‌گنجانم. کتاب، به‌منزله یکی از حیاتی‌ترین رسانه‌های ثبت و انتقال اندیشه و دانش به شمار می رود و همواره از جایگاه والایی در تمدن دانش بشری برخوردار بوده هست.


کتاب توانسته هست مرزهای زمانی و جغرافیایی را پشت سر گذارد و در تاریخ جاری شود. به همین دلیل، کتاب در فرهنگ‌های پویا از ارزش خاصی برخوردار هست و برای توسعه آن در سطح جامعه تلاش‌های ویژه‌‌ای باید صورت ‌گیرد.


وضعیت کتاب‌خوانی در دلوار چگونه هست؟


با توجه به آنکه تنها نهاد فرهنگی در این محل، کتابخانه هست اکثر افراد خواه برای گذران اوقات فراغت و یا انجام تحقیقات درسی و دانشگاهی و… نیاز به مطالعه دارند و لذا به کتابخانه مراجعه می‌کنند. اما هنوز رضایت‌بخش نیست و می‌توان گفت  که کتاب در بین آقام مظلوم واقع انجام گرفته هست وتنها در بخش کودکان و دانش‌آموزان مراجعه‌کننده نیکو هست.هستقبال آقام منطقه دلوار از کتاب و کتاب‌خوانی چگونه هست؟


خوشبختانه آنچه که به من شوق افزایش انجام کارهای فرهنگی می‌دهد شور و اشتیاق آقام نسبت به کتاب و کتاب‌خوانی هست. اما به دلیل مشکلاتی مانند مکان قرار گرفتن کتابخانه درقسمت بیرونی منطقه، و کمبود منابع هستقبال در بین سنین بالاتر و بخصوص جناب آقاان کم هست.


کدام گروه سنی افزایش به کتابخانه مراجعه می‌کنند؟


کودکان، نوجوانان، جوانان، دانش‌آموزان، دانشجویان.


کدام کتاب‌ها افزایشین خواننده را در دلوار دارد؟


بستگی به طیف خواننده و موضوع کتاب دارد. اما از سال ۹۴ کتاب‌های باغ مارشال وبامداد خمارو سفرهای علمی بین گروه کودک، کتاب دا و ساله‌ای بنفش نیز در گروه سنی بالا افزایشین درخوهست را داشته هست.چه حمایت‌هایی از شما و کتابخانه می‌شود؟


این کتابخانه زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اداره می‌شود و قسمت عمده منابع و هزینه‌های جاری کتابخانه نیز از این راه تأمین می‌شود.


کمک‌ها و حمایت های خیرین محترم ناحیه در پیشرفت این کتابخانه نیز جایگاه ویژه‌ای دارند، انتظار هست منطقهداری و اعضای شورای منطقه نیز در این خصوص همت کنند.


کتابخانه شامل چه بخش‌هایی هست؟


بخش خدمات فنی کتابخانه: شامل فهرست‌نویسی و انتقال هشدارات کتب به رایانه و چاپ کارت برگه و بر چسب عطف کتاب می‌شود.


بخش امانت: در این بخش نیز هشدارات کتب به امانت‌داده انجام گرفته و کتب بازگشت داده‌انجام گرفته به‌وسیله رایانه انجام می‌شود.


بخش خدمات مراجعین: در این بخش مراجعین می‌توانند علاوه بر هستفاده از برگه‌دان های مجزا در ۳ بخش (مؤلف، موضوع، عنوان) با هستفاده از رایانه کتب مورد نیاز خود را به‌آسودهی جستجو نمایند.


بخش مجلات: بخش نشریات ادواری با زیاد از ۳۵ عنوان مجله به‌صورت قفسه باز در فضای ورودی کتابخانه در اختیار مراجعین قرار گرفته هست.


بخش سمعی و بصری: این بخش با دارا بودن لوح های فشرده تعلیمی، تفریحی و…به مراجعان خدمات ارائه می‌دهد.


بخش کودک: این بخش مورد توجه مراجعان کودک کتابخانه هست. داخل پرانتز نقل کرد شود بخش کتاب کودک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست و من از مسئولان محترم تقاضا دارم جهت مجهز کـــردن این بخش نیز از کمک‌هایشان نسبت به کتابخانه دریغ نفرمایند.


بخش مرجع: به صورت حتم فقط در کتابخانه از آن‌ها هستفاده می‌شود.


سالن مطالعه: این کتابخانه دارای دو سالن مطالعه با ظرفیت ۵۰ نفر در اختیار مراجعین هست.


برایتان دشوار نیست که تنها دو نفر هر کدام در یک شیفت کاری کارهای کتابخانه را انجام می‌دهید؟


تایمی به ارزش دنبالی که در پیش داری می‌اندیشی، هیچی برات دشوار نیست، به صورت حتم برای انجام دادن کارهای کتابخانه و انجام کارهای فرهنگی مسلماً داشتن دو نیرو کافی نیست. این کتابخانه نیاز به ازدیاد نیرو برای خدمت رسانی دارد.


مسئولین ناحیه در ماه تعداد بار برای گرفتن کتاب و خواندن آن به کتابخانه مراجعه می‌کنند؟


مسئولین بخش دلوار هستقبال تعدادانی از کتابخانه نمی‌کنند، به صورت حتم برای هفته دولت اکثر مسئولین عضو کتابخانه انجام گرفتند.برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در بین آقام دلوار چه راهکاری دارید؟


نخستین آشنایی کودک با کتاب، در خانواده و محیط خانواده انجام می‌گیرد.


یک کتابدار می‌تواند با برخورداری از صفت خلاقیت، هراز تعداد گاهی فکر، ایده، شیوه یا راهکار تازه‌ای را ارائه دهد و محیط کار خود را از روزمرگی رها کند و در پرنشاط کـــردن فضای کاری گامی بردارد. ما نیز هر آنچه که در توان داریم برای ترویج فرهنگ مطالعه تلاش می‌کنیم. از این جمله می‌توان به برگزاری مسابقات، عضویت رایگان، خاطره‌نویسی شب شعر و… را می‌توان نام برد که در این کتابخانه اجرا انجام گرفته هست.


 پلن فردا شما برای کتابخانه چیست؟


تشکیل و احیای انجمن ادبی از نخستین اهداف پیش روی کتابخانه هست که شامل گروه های شعر خوانی و مشاعره و شاهنامه خوانی و … هست. تشکیل کلاسهای قصه خوانی و کانون تصویر دلوار و تشکیل مرکز بوم شناسی در مرکز فرهنگی شهید مدیرعلی دلواری و توسعه فعالیتهای فرهنگی کتابخانه به سایر نقاط منطقه و ناحیه و ارتباط افزایش با کانونهای فرهنگی آنها در دستور کار هست.


مشکلات شما در کتابخانه و انتظارتان از مسئولین چیست؟


مشکلات کتابخانه به لطف مسئولین با ایجاد ساختمان یک سال هست که تا حدی برطرف انجام گرفته هست و انتظارم نیز این هست که برای توسعه و ترویج این فرهنگ حیاتی در سطح ناحیه تلاش های جدی تری صورت‌ گیرد.


می‌توان تعداد کم کتابخانه در دلوار، کم بودن منابع کتابخانه، منابع مالی ضعیف، کمبود نیرو، فضای کم کتابخانه، عدم واریزی نیم درصد حق کتابخانه توسط منطقهداری، عدم تهویه مطبوع، عدم مالکیت کتابخانه و نداشتن پیک سیار را ازجمله مشکلات ما در کتابخانه عنوان کـــرد.

کتابخانه عمومی می‌تواند همسو با مسئولان فرهنگی با اعمال سیهست های پلن‌ریزی‌انجام گرفته، فرهنگ کتاب‌خوانی را در جامعه نهادینه نماید به‌شرط آنکه نگاه ویژه و جدی تری به کتابخانه‌ها شود.نقش کتابخانه در ارتقا و پیشرفت جامعه چیست؟


با توجه به زحمات زیادی که برای کتابخانه و برطرف کـــردن نیاز فرهنگی منطقهوندان انجام انجام گرفته هست همه بدون چشمداشت بوده امیدواریم زحمات ما بی‌نتیجه نباانجام گرفت که قطعاً این‌طور نیست.


در پایان چه توصیه ای برای جوانان و آقام این منطقه دارید؟


من به صورت حتم قابل به این تعارف نیستم ولی امیدوارم با همکاری آقام دلوار و جوانان برومند آن افقهای تعریف انجام گرفته فرهنگی منطقه هر چه زودتر قابل حصول گردند و به صورت حتم خود جوانان ناحیه نیز در این حیاتی از پیشروان باشند. منفعل رفتار نکنند و در ارائه نظرات و پیشنهادات خود بخصوص در زمینه های فرهنگی تردید نکنند و در تحقق اهداف مد نظرشان پیگیر و خواهان باشند.


حرف آخر؟


اینکه از پایانی دوستانی که در این سالها من و مجموعه کتابخانه رایاری نمودند کمال تشکر را دارم و یک عذرخواهی ویژه از آقام دیار شهید مدیرعلی دلواری به واسطه کهستی هایی که احیاناً از این مکاننب دیده و با بزرگ منشی خود از آن چشم پوشیده اند.انتهای پیام/