عرش بلاگ

قسمتهای مختلف کفش و بهترین آنها برای دوندگان • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

قسمتهای مختلف کفش و بهترین آنها برای دوندگان

دسته بندی : بلاگی تاریخ : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

اگر قصد خرید یک جفت کفش ورزشی را کـــرده اید که بتوانید با آن دو و پیاده روی انجام دهید بهتر هست ابتدا مقدار پولی که قصد خرج کـــردن آن را دارید بسنجید و سپس نکاتی که در این مقاله گردآوری انجام گرفته هست را مطالعه نمایید.

این هشدارات کمک زیادی در شناسایی قسمتهای مختلف کفش و انتخاب بهتر خواهد کـــرد.

کفشهای ورزشی با محدوده قیمت زیاد متفاوت، برندها و انواع مختلف یافت می شود که شما را دچار سردرگمی می کند. برای چه فعالیتی کفش نیاز دارید آیا قصد دویدن در گِل، ماراتن یا بر روی تردمیل را دارید، پس با توجه به بودجه ای که می کنید بایستی بهترین کفش را انتخاب کنید.

شناسایی بخشهای مختلف کفش حیاتی هست و این هشدارات در هنگام خرید بهترین کفش به شما کمک زیادی می کند که چه مواردی را اهمیت دهید و از خرید چه کفشهایی خودداری کنید.

در تصویر زیر قسمتهای مختلف یک کفش نشان داده انجام گرفته هست و در ادامه به توضیح مختصری از هر یک پرداخته می شود.

آشنایی با قسمتهای مختلف کفش دوندگان

یک: ارتفاع قوزک

تناسب سایز کفش و ارتفاع قوزک حیاتی هست و این گزینه در زیبایی کفش نیز تاثیر دارد. اگر ارتفاع قوزک زیاد باانجام گرفت سبب آزردگی و سایش پای شما می شود. ارتفاع آن به اندازه ای باانجام گرفت که تنها از پا حمایت کند.

دو: ارتفاع پشت پا

مشابه ارتفاع قوزک، ارتفاع پشت پا نیز حیاتی هست دلیل که این ناحیه در حین حرکت با پشت پا برخورد می کند. اگر کیفیت پایین باانجام گرفت یا ارتفاع پشت پا خیلی زیاد باانجام گرفت، سبب سایش دردناکی انجام گرفته و تاندون آشیل آسیب می بیند.

سه: زایده پشت پا

این زایده بایستی نرم باانجام گرفت و بالشتکی داخل آن کار گذاشته انجام گرفته باانجام گرفت. این زایده حمایت نیکوی را برای مچ پا فراهم می کند و درد ناشی از حرکت ناصحیح را به حداقل می رساند.

چهار: ابرو

اگر ابرو خیلی نازک باانجام گرفت، آن کفش نیکوی نخواهد بود و حمایت کمی را برای پا فراهم می کند.

پنج: خط خم جلوی پا

خط و شیاری افقی در کفش در قسمت جلوی پا وجود دارد که امتداد آن تقریبا به نیمه کف پا می رسد و خط خم نامیده می شود. همان طور که از اسم آن بر می آید، خط خم برای خم انجام گرفتن آسوده تر جلوی پا طراحی انجام گرفته هست.

شش: جلوی پا

به نظر می رسد جلوی پا برای مسابقه دو، ضروری هست، پیشنهاد نیکوی هست که در کفشهای ورزشی، در جلوی پای کفش بالشتکی برای محافظت از این قسمت پا قرار داده شود.

هفت: وسط پا / کمربند

حیاتیترین قسمت کفش، داشتن یک پهنای آسوده هست. مثلا پهنای خیلی زیاد سبب می شود همه حمایت و تکیه گاه های کفش را از دست دهید، پا داخل کفش گیم می کند و مطمئنا آسیب می خانومد. با پهنای خیلی کم هم، احساس درد خواهید کـــرد.

کفشهای ویژه ای هم برای پاهای کم پهنا و هم عریض وجود دارد. به علاوه در ناحیه کمربند کفش، قوس کف پا حمایت می شود و هنگام دو و پیاده روی متوجه می شوید که قوس داخلی پا پر می شود بنابراین درد به حداقل می رسد.

هشت: تخت میانی کفش

کلید یک تخت میانی کفش با کیفیت، لایه گذاری و زیر سازی نیکو برای محافظت از پاشنه پهست. بهترین کفشهای مخصوص دو، معمولا دارای تخت میانی ضخیمی هستند و از هر ماده ای مثل مواد ژلاتینی یا حفره های حاوی هوا برای آسودهی افزایش هستفاده می شود.

نه: تخت بیرونی کفش

تخت بیرونی همچنین به عنوان تخت کفش شناخته می شود که تنوعی از مواد برای ساخت آن هستفاده می شود. معمولا کفشهای دوی نیکو از لهستیکی ویژه برای هستحکام افزایش هستفاده می کنند. اگر بر روی گِل یا تردمیل می دوید برای کشش افزایش نیاز هست از میخ های بلندی در کف کفش هستفاده شود.

ده: جعبه پنجه

جعبه پنجه، پیشانی بالای کفش هست که در این فضا از پنجه و انگشتان پا محافظت می کند. معمولا این قسمت، شکل گرد دارد، متداوم یک سانتی متر یا افزایش بین بلندترین انگشت و فضای داخلی کفش، فاصله می گذارند. شاید احساس کنید که با این کار کفش خیلی بزرگ می شود، اما این کار لازم هست چون از تنخست و میخ ناخن انگشتان پا پیشگیری می شود.

یازده: زبانه

زبانه، پهنه ای در زیر بند کفش هست که از بالای پا به روشهای مختلف با بالشتک یا پد حمایت می کند و اصطکاک و سایش بند به پا را کاهش می دهد، زبانه بایستی در جای خود محکم قرار گیرد و نباید از محلی به محل دیگر لیز بخورد.

دوازده: یقه بالا

مواد تشکیل دهنده یقه بالا حیاتی هست چون ناحیه ای هست که پایین قوزک پا با آن در تماس هست. اگر خیلی ساینده باانجام گرفت می تواند سبب آسیب به پا شود. بعلاوه بهتر هست برای نرمتر کـــردن این قسمت از بالشتک یا پد هستفاده شود.

بهترین کفشها برای ورزش دو چیست؟

برای انتخاب کفشهای ورزش دو، انتخابهای با کیفیت زیادی وجود دارد. در زیر به برخی خصوصیات این کفشها اشاره انجام گرفته هست:

لایه گذاشتن

هر نوع کفشی بایستی لایه گذاری معقولی داشته باانجام گرفت و برای کفشهای دو، این مساله اهمیت افزایشی پیدا می کند. افزایش کارخانه ها تکنولوژی ویژه ای مثل ژل و مواد دیگر را برای این نیاز هستفاده می کنند.

واضح هست که یک لایه گذاری ضخیم معمولا آسوده تر از نازک هست، اما مواد بکار رفته و تکنولوژی نیز نقش حیاتیی را در این موضوع ایفا می کنند. زیادی از مارکها، حق امتیاز انحصاری برای طراحی و لایه گذاری دارند.

سبکی

کفش معقول برای یک دونده خانوم یا آقا کفشی هست که سبک باانجام گرفت، سبکی یکی از حیاتیترین ویژگیهایی هست که دوندگان حرفه ای متداوم به آن توجه می کنند. یک کفش ورزشی خیلی سنگین که شخص احساس وخانوم و بار در پا کند، سبب می شود انرژی افزایشی صرف شود، سرانجام شخص را خسته می کند و سرعت دویدن او را کاهش می دهد بنابراین این گزینه حیاتی هست.

متوسط وخانوم برخی از بهترین کفشهای دو برای خانومان و آقاان، مشابه هم هست معمولا بین ۱۷۰ تا ۲۲۶۸ گرم می باانجام گرفت که به طور متوسط تقریبا ۹۰۰ گرم هست. هر تعداد ۹۰۰ تا ۲۲۶۸ گرم وخانوم زیادی برای حمل توسط پا به ویژه در فواصل کوتاه نیست، اما در دویدن های طولانی می تواند اثرات زیادی بگذارد.

بدون درز

یک رویه بدون درز متداوم نیکو بوده هست. یک ساختار نرم و پیوسته بدون هیچ اتصال مشهودی در رویه کفش به کاهش آزردگی پا در حین دوندگی های پیوسته کمک می کند. در هنگام کشش زیاد، درزهای بزرگ می تواند سبب آزردگی یا زخم  انجام گرفتن پا شود. یک ویژگی حیاتی معقولترین کفشهای دو، نوع بدون درز هست، بنابراین سرمایه گذاری در کفش بدون درز، آسودهی زیادی را برایتان به ارمغان می آورد.

هستحکام

برای یک دونده، بهترین دوست او، کفشش هست. کفشهای ورزشی که گام های بلند ، باثبات و متعادل و متواخانوم دونده را تحمل می کند و پا را از جآسودههای معمول و بدتر انجام گرفتن آنها حفظ می کند. به طراحی نیکو کفش دقت کنید. برخی برندها تعداد نوع خطوط هدایتی دارند که برای بهتر انجام گرفتن تعادل و گام برداشتن طراحی انجام گرفته اند. همچنین هستحکام پهلویی کفش یک شرط لازم هست که به حمایت عمودی از قوزک پا بر می گردد و این مساله برای هر دونده ای حیاتی هست.

خصوصیات و ویژگیهای متفاوت کفش ها

جنسیت

به طور خلاصه می توان گفت، کفشهای ورزشی دوندگان معمولا ربطی به جنسیت ندارند و طرح بندی و روش ساخت کلی هر دو به یک صورت هست با این حال چیزی که معمولا متفاوت بوده، رنگ کفش هست.

کفش دوندگان خانوم معمولا خیلی رنگارنگ، روشن و شاد هست، یا حداقل تنوع خیلی بالایی دارد. آنها کمی باریک تر و تنگ ترند. قیمتها خیلی متفاوت نیست، با این حال کفش خانومان احتمالا اندکی ارزان تر باانجام گرفت چون پای خانومان معمولا کوچکتر هست.

در مقابل، کفش آقاان قیمت بالاتری خواهد داشت و علت اصلی آن سایز هست، همین طور تنوع طرح و رنگ کاهشی دارد و در مقایسه با خانومان، آقاان آسوده تر می توانند کفش معقول پایشان را پیدا کنند.

زیبایی

به نظر می رسد از نظر زیبایی کفش آقاان و خانومان تفاوت تعدادانی ندارند و هر دو زیبا هستند. از طرفی این کفشها متداوم ارزان نیستند و معمولا کفش به صورت گروهی و تیمی و با طراحی از قبل تعیین انجام گرفته انتخاب می شوند. تیم ها معمولا کفشهایی با ترکیب رنگ بالا و طراحی با توجه به مد و برخی حتی کفشهای بد رنگ یا خانومنده را می پسندند.

با این حال برای شما بایستی مشخصات و عملکـــرد کفش حیاتیتر از زیبایی آن باانجام گرفت.

ترجمه: سمیه مظفری

 

 

قسمتهای مختلف کفش و بهترین آنها برای دوندگان

به این مطلب رای دهید تبلیغات اینترنتی در عرش بلاگ دات کام

این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید