عرش بلاگ

فرمانده خانومده "تنگه ابوقریب" کیست؟ +تصویر • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

فرمانده خانومده “تنگه ابوقریب” کیست؟ +تصویر

دسته بندی : بلاگی تاریخ : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

به نقل پایگاه رویدادی تحلیلی طنین یاس، «تنگه ابوقریب» نام تنگه‌ای زیاد هستراتژیک هست که در ناحیه فکه (شمال غرب خوزستان) واقع هست. در این واقعه که پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران رخ داد, عراق در سال ۶۷ به این تنگه حمله کـــرد.

رزمندگان ایرانی در آن بازه زمانی همه درگیر بودند، یکسری از رزمندگان در شمال غرب درگیر بودند، گروهی دیگر در شلمچه و جزیره مجنون. در آن زمان رزمندگان گردان عمار یاسر لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) پایتخت تازه از خط پدافندی برگشته بودند و به آنها مرخصی داده انجام گرفت تا به پایتخت بازگردند. رزمندگان خود را برای رفتن به پایتخت آمده کـــرده بودند و حتی بلیط قطار هم در دستانشان بود. در آن زمان قطارهای اندیمشک بعد از ظهر به سمت پایتخت حرکت می‌کـــرد.

ساعت ۱۰ -۱۱ صبح همان روز اعلام انجام گرفت که عراق به تنگه ابوقریب حمله کـــرده هست و هیچ نیرویی را نداریم که در مقابل آنها بایستد. از طرف فرماندهی ابلاغ می‌شود که گردان عمار برای مقابله با عراق اعزام شود، هشدار می‌دهند که گردان عمار آماده انجام گرفته‌اند که بروند مرخصی! دستور می‌دهند که گردان عمار را برگردانید به تنگه ابوقریب. رزمندگان گردان عمار به پادگان دوکوهه برمی‌گردند و به سرعت تجهیز می‌شوند و با کامیون عازم خط مقدم می شوند. در این عملیات گردان عمار به تنهایی در مقابل یک لشکر زرهی عراقی ایستاد و نیمی از این گردان به علت تشنگی به فیض شهادت نائل انجام گرفتند.

از وقایع حیاتی آن روز می‌توان به شهادت غلامرضا صالحی قائم مقام لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) اشاره کـــرد که در تنگه ابوقریب روز ۲۲ تیر شهید انجام گرفت. سردار محمدرضا یزدی فرمانده کنونی سپاه محمد رسول الله(ص) پایتخت بزرگ در آن عملیات فرمانده این گردان بود.سردار یزدی در آغازین روزهای شروع شورش‌های ضدانقلاب در هستانهای غربی کشور همراه نیروهای آقامی عازم نبرد با گروهک‌های تجزیه‌طلب می‌شود و پس از آن در سال ۶۰ به عضویت حتمی سپاه در می‌آید.در ابتدای تشکیل لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله(ص) به این واحد می‌پیوندد و وارد گردان عمار آن می‌شود. در سال ۶۳ به‌عنوان فرمانده گردان عمار انتخاب می‌شود و تا پایان دفاع مقدس در این سمت باقی می‌ماند.

مهدی پاکدل در نقش سردار یزدی فرمانده گردان عمار

پس از دوران دفاع مقدس مدتی به‌عنوان فرمانده تیپ یکم لشکر ۲۷ خدمت می‌کند و بعد هم معاون عملیات لشکر ۲۷ می‌شود. پس از آن از لشکر ۲۷  به ستاد سپاه کوچ می‌کند و در مسئولیت‌های ستادی مشغول به فعالیت می‌شود تا اینکه معاون حقوقی و پارلمانی سپاه را به‌عهده می‌گیرد. دست آخر هم در سیزدهم تیرماه ۹۶ با حکم سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه، جایگزین سردار کاظمینی در سپاه پایتخت بزرگ می‌شود.

فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» درباره حماسه آفرینی ها و رشادت های رزمندگان گردان عمار هست که بهرام توکلی نویسنده و کارگردان این اثر هست. او امسال نهمین ساخته بلند سینمایی‌اش را با دهستانی دفاع مقدسی به سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر آورده هست که با هستقبال کم‌نظیر مخاطبان در این جشنواره روبرو انجام گرفته هست. این فیلم جدیدترین تولید سازمان هنری رسانه ای اوج هست و از نظر صحنه‌های اکشن و جنگی جزو آثار منحصر به فرد سینمای دفاع مقدس محسوب می شود.

سردار یزدی, نفر دوم از سمت رهست

در این فیلم سینمایی مهدی پاکدل نقش سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) فرمانده گردان عمار لشکر۲۷ محمد رسول الله(ص) را گیم می‌کند که قهرمان اصلی این فیلم هست.

تسنیم

انتهای پیام/م