عرش بلاگ

شاغلان فیلتر انجام گرفته‌ی تلگرام، چه حال و روزی دارند؟ • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

به نقل پایگاه رویدادی تحلیلی طنین یاس، تا پیش از فیلترینگ هیچ‌تایم فکر نمی کـــردم که کسب و کارهای تلگرامی هم به بن بست بخورند ، اما حالا فیلترانجام گرفتن تلگرام امنیت شغلی ٩ هزار کسب و کار را به خطر انداخته هست. نزدیک به ١٠ روز هست که بازار کانال های فروش لباس، لوازم آرایشی، فیلم، ورزش و فیتنس و هر نوع کسب و کار تلگرامی،کساد انجام گرفته هست. کانال ها دیگر ممبرها و مشتریان و رونق سابق را ندارند و دلیلغ تلگرام رو به خاموشی هست. در این گفت و گو سری زدیم به ادمین های حقیقی سه کسب و کار اینترنتی که بعد از فیلتر انجام گرفتن تلگرام هیچ درآمدی نداشته اند. «آرین امیرخان» ادمین کانال و پیج فیلم نیوز معتقد هست که مخاطبان تلگرام نباید چوب اشتباه تعداد کانال تلگرامی را می‌خوردند.

 

«ساناز محمودی» می گوید که لباس هایی که از ترکیه سفارش می داد و به مشتریانش می‌فروخت هفته ای ٢هزار لیر برایش درآمد داشته اما در تعداد روز اخیر به خاطر این اختلالات در تلگرام مشتریانش را از دست داده و حساب کتاب های خانومدگیش به هم ریخته هست.

 

«مریم عبداللهی» دختر جوانی که در کنار سالن آرایشگاهش کانالی تبلیغاتی برای معرفی کارها و فروش محصولات آرایشی در تلگرام راه انداخته بود هم فضای مجازی را یک نیاز و ضرورت برای رونق کسب و کار می داند و معتقد هست که اگر تلگرام برای متداوم فیلتر شود شانس اش را در یک شبکه اجتماعی دیگر امتحان می کند. بدون شک امروزی فضای مجازی برای تعداد زیادی از آقام فضای کسب و کار ایجاد کـــرد، آن هم در شرایطی که در فضای واقعی بیکاری معضلی جدی هست. بعد از فیلترینگ درد مشترک افرادی که در تلگرام کسب و کار می کنند تنها از دست رفتن متایمی درآمدشان نیست؛ همه آن ها نگران «بیکاری» هستند.

 

 شاغلان فیلترانجام گرفته

«ساناز محمودی» کانال تلگرامی فروش لباس

 شغل شما چیست؟


شغل اصلی من مربیگری بدنسازی هست، اما تعدادماه پیش به‌عنوان یک شغل جانبی هم در تلگرام کانال راه‌اندازی کـــردم.


 در تلگرام چه نوع کسب‌وکاری داری؟


من یک کانال فروش لباس‌های خانومانه و آقاانه دارم و یک کانال هم مربوط به بدنسازی و فیتنس. در کانالی که مربوط به ورزش می‌شود، پلن‌های ورزشی و رژیم غذایی را به کسانی که پلن ورزشی می‌خواهند می‌فروشم.


 چه انجام گرفت که تصمیم گرفتی از فضای مجازی برای کسب درآمد هستفاده کنی؟


کسب‌وکار در شبکه‌های اجتماعی هزینه‌ای ندارد. همین که اجاره مغازه نمی‌دهیم و مالیات پرداخت نمی‌کنیم، یکی از امتیازهای حیاتی این‌گونه فعالیت‌ههست. از طرف دیگر، این کار زمان زیادی نمی‌گیرد و خیلی آسوده از داخل خانه یا هر جای دیگری هم می‌توانی پاسخ مشتریانت را بدهی و کالایت را بفروشی.


 سازوکار فروش لباس در تلگرام چطور هست؟


من تصویر لباس‌ها را از سایت‌های ترکیه می‌گیرم و در کانالم می‌گذارم. مشتریانم لباس‌هایی را که می‌خواهند انتخاب می‌کنند و من به واسطه‌هایی که از ترکیه خرید می‌کنند، سفارش می‌دهم.


 عوارض گمرک هم پرداخت می‌کنید؟


بله، صددرصد.


 از درآمد کانال تلگرام راضی هستی؟


با این‌که تازه این کار را شروع کـــردم، خیلی نیکو بود، اما در یک هفته اخیر به خاطر فیلترینگ من حتی یک سفارش هم نداشتم.


 این کار افزایش از شغل اصلی‌ات درآمد داشت؟


نمی‌توانم بگویم افزایش بود، اما به‌هرحال مربیگری بدنسازی نسبت به تایم و انرژی که می‌گذاشتم، خیلی درآمد زیادی نداشت، اما درآمدم از فروش لباس کمک‌درآمد نیکوی برای خانومدگی‌ام انجام گرفته بود، به‌خصوص این‌که این نوع کسب‌وکار در تلگرام واقعا هزینه‌ای ندارد و به صورت مجازی می‌توانی خیلی آسوده پول دربیاوری.


 کانال تلگرامت تعداد تا عضو داشت؟


٣١٥نفر عضو انجام گرفته بودند.


 بعد از فیلترانجام گرفتن تلگرام هیچ‌کدام از مشتریان‌تان تماس نگرفتند؟


فقط دو نفر به من پیغام دادند. می‌خوهستند لباس سفارش دهند، اما تایمی پیوند مدل‌های لباس‌ها را در سایت‌ها برای‌شان فرستادم به‌خاطر اختلالی که به وجود آمده، نتوانسته بودند پیوند‌ها را باز کنند.


 اعضای تلگرامت افزایش خانم بودند یا آقا؟


من هم لباس آقاانه و هم لباس خانومانه می‌فروشم، اما طبعا تعداد خانم‌هایی که عضو کانال‌های اینچنینی می‌شوند، افزایش هست. برای من نیز همین‌طور بود و افزایش اعضای تلگرامم خانم بودند.


 قطعا برای درآمدی که از فروش لباس‌ها داشتی برای خانومدگی‌ات پلن‌ریزی کـــرده بودی. حالا که دیگر مثل سابق فروش نداری می‌خواهی چه کار کنی؟


متاسفانه نمی‌دانم باید چه کار کنیم. از همکارانم هم که می‌پرسم آنها هم فروش‌شان یا خیلی پایین آمده یا قطع انجام گرفته هست.


 اینستاگرام با هم با تلگرام فیلتر انجام گرفت و الان این شبکه اجتماعی رفع فیلتر انجام گرفته، اما تلگرام همچنان فیلتر هست. دلیل کارت را با اینستاگرام ادامه نمی‌دهی؟


کار من با پیوند‌ها و سایت‌ههست. اینستاگرام خیلی برای کار من آسوده نیست، اما سبک تلگرام برای این نوع فعالیت خیلی آسوده هست.


 اپلیکیشن دیگری نیست که این امکان را داشته باانجام گرفت؟


رهستش خیلی با تلگرام آسوده کار می‌کـــردم و با اپلیکیشن‌های دیگر آشنایی ندارم. از طرف دیگر، الان افزایش آقام ایران عضو تلگرام هستند و اگر من هم بخواهم از یک شبکه اجتماعی دیگر هستفاده کنم، قطعا نمی‌توانم مشتریان تلگرامم را داشته باشم. مثل این هست که یک لباس‌فروشی در یک مرکز خرید شلوغ، مغازه داشته باانجام گرفت و بعد منتقل شود به کوچه‌پس‌کوچه‌های آن سر منطقه. حکایت ما و مشتریان تلگرامی‌مان نیز همین هست (با خنده)


 چاره چیست؟


فعلا یک مدت صبر می‌کنیم. امیدوارم بالاخره تلگرام هم رفع فیلتر شود. من و همه کسانی که از طریق کانال تلگرام کسب درآمد می‌کنیم، برای به دست آوردن ممبرها یا همان مشتریان‌مان زحمت کشیده‌ایم. هر تعداد کانال تلگرام هزینه مالی ندارد، اما برای جلب اعتماد مشتریانم زیاد تلاش کـــردم. به‌هرحال فضایی ایجاد انجام گرفته بود که آقام از پشت همین گوشی‌ها و فضای مجازی به ما اعتماد کنند و کسب‌وکارمان راه بیفتد، بنابراین از دست دادن تک‌تک مشتریانم دشوار هست.


 در همین تعداد روزی که تلگرام فیلتر انجام گرفته هست، چقدر از درآمدت عقب مانده‌ای؟


فروش من با نرخ لیر ترکیه محاسبه می‌انجام گرفت. من لیر را با احتساب نرخ حمل و نقل و هزینه گمرک ١٨٠٠ تومان در نظر گرفته‌بودم.  بنابراین تقریبا تا قبل از فیلترانجام گرفتن هفته‌ای ٣ تا ٤‌میلیون تومان فروش داشتم و قطعا تا امروز اگر بخواهم حساب کنم، حدود ٧‌میلیون از درآمدم را از دست داده‌ام.

 «آرین امیرخان» ادمین کانال و پیج فیلم نیوز

 

 شاغلان فیلترانجام گرفته


 در اینستاگرام و تلگرام چه فعالیتی می‌کنید؟


من تبلیغ فیلم‌ها و تئاترها را در فضای مجازی انجام می‌دهم. درواقع فیلم‌های روزی که روی اکران هستند، مثلا با عوامل یک فیلم قرارداد می‌بندم که از روزی که فیلم‌شان اکران می‌شود تا روزی که وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود، رویداد و تصویر ها فیلم‌شان را در پیج و کانالم پوشش دهم.


 پس فیلترینگ به شما هم حسابی ضرر زده هست…


بله. متاسفانه بعد از فیلترانجام گرفتن تلگرام و اینستاگرام عملا کارم تعطیل انجام گرفت و هیچ درآمدی نداشتم. اما حالا با رفع فیلتر اینستاگرام کمی وضع بهتر انجام گرفته و امیدوارم همین اتفاق برای تلگرام هم بیفتد.


 کسب‌وکار و تبلیغات در فضای مجازی شغلی اصلی شما هست؟


شغل اصلی و تنها منبع درآمدم. هرتعداد لیسانس عمران دارم، اما به خاطر این‌که از کودکی به فیلم و سینما علاقه داشتم، تصمیم گرفتم در این حرفه فعالیت کنم.‌ سال ٩١ بود که یک پیج سینمایی در اینستاگرام باز کـــردم. با این‌که آن موقع‌ها اینستاگرام به اندازه الان کاربر نداشت، اما خیلی زود پیج من مورد هستقبال قرار گرفت و به خاطر هشدارات و اخبار سینمایی که در پیجم منتشر می‌کـــردم، هنرمندان و گیمگران هم پیجم را فالو کـــردند.


 فیلترینگ چقدر از تعداد بازدیدکننده‌ها و مشتریانت کم کـــرد؟


فیلترینگ نه‌تنها روی فعالیت کسانی که پیج و کانال من را دنبال می‌کـــردند تأثیر گذاشت، بلکه خود من هم نمی‌توانستم مثل سابق فعالیت کنم. قبل از فیلترینگ می‌توانستم روزی ١٣ تا ١٦ پست بگذارم، اما بعد از فیلترانجام گرفتن نهایتا می‌توانستم دو تا پست بگذارم. از طرف دیگر، این موضوع باعث انجام گرفت افرادی که به پیج و کانال من سفارش تبلیغ کارهای‌شان را می‌دادند هم دیگر سفارشی ندهند.


 در اینستاگرام چقدر فالوور داری؟


٧٠٠‌هزار فالور واقعی.


 بعد از فیلترینگ از تعداد فالوورهایت کم نانجام گرفت؟


فالوورهایم ریزش نداشتند، اما به‌هرحال از تعداد لایک‌هایی که پست‌هایم می‌خورد، متوجه می‌انجام گرفتم که خیلی‌ها نمی‌توانند به اینستاگرام‌شان دسترسی داشته باشند. مثلا قبل از فیلترانجام گرفتن یک پست سینمایی بالای ١٠‌هزار تا لایک می‌خورد، اما بعد از فیلترانجام گرفتن بهترین پست سینمایی ٤هزار تا لایک می‌خورد، بنابراین از پیج من می‌توانستیم آمار بگیریم که فیلترینگ دسترسی ٦ هزار عضو اینستاگرام را مختل کـــرده هست!


 به صورت حتم اینستاگرام رفع فیلتر انجام گرفته هست، اما تلگرام همچنان فیلتر هست، بنابراین چون در هر دو شبکه مجازی فعالیت می‌کـــردی با رفع فیلتر یکی از آنها هم باید کسب‌وکارت مجدد رونق گرفته باانجام گرفت….


از همان روزهای نخست که هر دو شبکه فیلتر انجام گرفتند، روی تلگرام ابداً پست نگذاشتم و فقط فعالیتم را به اینستاگرام محدود کـــردم. رهستش برای کار من اینستاگرام خیلی جذاب‌تر هست، به‌خصوص این‌که حدود ٩٠‌درصد از هنرمندان و گیمگران هم پیج من را دنبال می‌کنند، با این حال مشتریانم دیگر برای تلگرام سفارش نمی‌دهند، اما کسب‌وکار و سفارش‌های اینستاگرامی راه افتاده هست.


 در مدت ‌زمانی که تلگرام و اینستاگرام فیلتر انجام گرفته بود، چقدر ضرر کـــردید؟


نمی‌توانم عدد و رقم بگویم، اما به طبع در این مدت سفارش تبلیغ نگرفتم، حتی کسانی که قبلا پول داده بودند تا کارشان را در تلگرام تبلیغ کنم، بعد از فیلترینگ تلگرام پول‌شان را برگرداندم، ضمن این‌که یک هفته هیچ دریافتی نداشتم.


 معمولا کسب‌وکار در فضای مجازی هزینه‌بر نیست، برای تبلیغاتت هزینه هم کـــرده بودی؟


برخی از فعالیت‌ها ممکن هست هزینه‌بر نباانجام گرفت، اما کارها و تصویر‌های پیج من اختصاصی هستند. مثلا من هزینه عکاس دارم، برای طراحی پوسترها و تصویر‌های پیجم هزینه گرافیست دارم و برای ویدیو‌ها نیز هزینه تدوینگر می‌پردازم. به همین خاطر بعد از فیلتر انجام گرفتن تلگرام هزینه‌هایی که قبلا پرداخت کـــرده بودم بدون‌هستفاده ماند که باعث ضرر مالی به من انجام گرفت.


 اینستاگرام بهتر هست یا تلگرام؟


من خودم اینستاگرام را ترجیح می‌دهم. این شبکه اجتماعی قدیمی‌تر از تلگرام هست و تایمی که آمد، ابداً تلگرام وجود نداشت. با این‌حال، اینستاگرام به سبک کار و فعالیت تبلیغاتی من نزدیک‌تر هست و امیدوارم حالا که رفع فیلتر انجام گرفته بتوانم مجدد کسب‌وکارم را مثل سابق ادامه دهم.


 به‌عنوان سوال آخر می‌خواهم بدانم حست نسبت به فیلترینگ چیست؟


امیدوارم فیلترینگ یک اتفاق متایمی باانجام گرفت و ادامه‌دار نشود. جدا از کار من خیلی‌ها در شبکه‌های مجازی درحال کسب درآمد هستند و فیلترینگ از نظر اقتصادی به خانومدگی خیلی از این افراد ضربه زده هست. با این حال ‌ای کاش به خاطر کار اشتباه تعداد کانال تلگرامی دودش به چشم همه مخاطبان نمی‌رفت!

 «مریم عبداللهی» کانال آرایشگری در تلگرام

 

 شاغلان فیلترانجام گرفته


 در فضای مجازی چه کسب‌وکاری داری؟


من آرایشگاه خانومانه دارم، اما بعد از این‌که بازار تبلیغات در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرام داغ انجام گرفت، تصمیم گرفتم مرتبط با حرفه‌ام یک کانال راه‌اندازی کنم تا هم کارهایم را در آن به اشتراک بگذارم و هم لوازم آرایش و بهداشتی بفروشم.


 فیلترانجام گرفتن تلگرام با درآمدی که از کانالت به دست می‌آوردی چه کـــرد؟


در این مدت درآمد من از فروش محصولاتم در تلگرام به صفر رسیده هست، حتی خیلی از مشتریانم به‌خاطر اختلالی که در تلگرام به وجود آمده، از کانالم خارج انجام گرفته‌اند. ضمن این‌که از روزی که تلگرام فیلتر انجام گرفت، حتی خود من هم نتوانستم به تلگرامم زیاد سر بخانومم. تعداد تا فیلترشکن روی گوشی‌ام نصب کـــردم، اما این‌قدر سرعت اینترنتم را پایین می‌آوردند که بی‌خیالش انجام گرفتم. خلاصه تلگرام سوت‌وکور هست و دیگر از این طریق فروشی ندارم.


 کانال تلگرامت تعداد نفر عضو دارد؟


رهستش قبل از فیلترانجام گرفتن تلگرام، کانالم ٢‌هزارو٢٠٠ نفر عضو داشت، اما بعد از فیلترانجام گرفتن کانالم ریزش داشت و به ‌هزارو٣٠٠نفر رسید.


 قبل از فیلترینگ، کانال تلگرام چقدر به حرفه اصلی‌ات کمک کـــرده بود؟


تا قبل از این‌که فضای مجازی امکان تبلیغات را برای کسب‌وکارها به وجود بیاورد، خیلی برای کارم تبلیغ نمی‌کـــردم، به همین خاطر افزایش مشتریانم محلی بودند یا از طریق دوستان‌شان با سالن آرایشگاهم آشنا انجام گرفته بودند. اما فعالیت در فضای مجازی باعث می‌شود با طیف گسترده‌تری از آقام در ارتباط باشی و کارت را به آنها معرفی کنی، بنابراین بعد از این‌که برای کارهایم در تلگرام و اینستاگرام تبلیغ کـــردم، مشتریانم سه برابر انجام گرفتند. ضمن این‌که در کنار این موضوع خیلی‌ها ماسک‌های صورت یا لوازم آرایش نیز سفارش می‌دهند.


 تبلیغات در تلگرام چه ویژگی دارد؟


حیاتیترین ویژگی‌اش این هست که هزینه‌بر نیست. یک کانال شخصی هست که درواقع آلبوم کارهایت هست و اگر آقام خوش‌شان بیاید، عضو کانال می‌شوند و در مدت زمان کم به صورت پچ‌پچی ممبرهایت افزایش پیدا می‌کنند. طبیعتا این موضوع باعث افزایش مشتریان آرایشگاهم نیز انجام گرفته هست. ضمن این‌که این نوع کانال‌ها باعث انجام گرفته‌اند تا مشتریان قبل از این‌که تایم خود را صرف رفتن به یک آرایشگاه کنند تا از نزدیک کارهای آرایشگر را ببینند، می‌توانند از طریق همین کانال‌های تلگرامی با مدل‌ها و کار ما آشنا شوند.


 افزایش در تلگرام فعالیت می‌کنی یا اینستاگرام؟


تایمی شبکه‌های مجازی بین آقام جا افتاد یک پیج اینستاگرام باز کـــردم و تصویر کارهایم را در آن گذاشتم. بعد از این‌که تلگرام هم همین امکان را برای تبلیغات و باز کـــردن کانال ایجاد کـــرد، در این اپلیکیشن هم عضو انجام گرفتم و از طریق شماره تلفن‌هایی که از مشتریانم داشتم، آنها را به کانال تلگرامم دعوت کـــردم، بنابراین در هر دوشان به یک اندازه فعالیت می‌کنم و هر پستی که در تلگرام بگذارم، در اینستاگرام هم می‌گذارم.


 به‌نظر می‌رسد به فعالیت در فضای مجازی، تلگرام و اینستاگرام خیلی وابسته بودی…


دقیقا همین‌طور هست. از یک طرف با دوستان و آشنایانم از این طریق در تماس بودم و از طرف دیگر مکمل کار آرایشگری‌ام انجام گرفته بود.


 اگر تلگرام رفع فیلتر نشود، چقدر برایت دشوار خواهد بود؟


امیدوارم به‌زودی فیلتر تلگرام برداشته شود و کسب‌و‌کار و فعالیت ما مجدد مثل سابق شود. رهستش کانال تلگرامم یک آلبوم بزرگ از تصویر ها یک‌سال کارم هست و دوست ندارم آن را از دست بدهم.


 یعنی برایش زحمت کشیدی؟


ببینید کارکـــردن یا زحمت کشیدن متداوم فعالیت جسمی نیست. به‌هرحال من در این مدت به خاطر این‌که تصویر کارهایم را با دیگران به اشتراک می‌گذاشتم، کیفیت کارم را هم بالا‌تر برده بودم. روزهای نخستی که کانال تلگرام باز کـــردم، حدود ٧٠ تا ممبر داشتم، اما کم‌کم مشتریانم افزایش انجام گرفتند و همین موضوع باعث تعهد کاریم انجام گرفته بود.کانالم زیاد از ٢‌هزار عضو دارد که  برای جمع‌کـــردن  تک‌تکشان  زحمت کشیدم.


 بعد از فیلترانجام گرفتن تلگرام افراد زیادی با کسب‌وکارهای مختلف شرایطی مشابه تو پیدا کـــرده‌اند و بلاتکلیف هستند که بالاخره چه می‌شود! اگر فیلتر تلگرام دایمی باانجام گرفت، چه می‌کنی؟


رهستش من امیدوارم تلگرام رفع فیلتر شود، اما واقعیت این هست که اگر هم این اتفاق نیفتد، قطعا اپلیکیشن دیگری جایگزین خواهد انجام گرفت. بالاخره در عصر کنونی، دنیای اینترنت و گوشی‌های هوشمند هر روز یک اپلیکشین جدید را به بازار عرضه می‌کنند و همان‌طور که خیلی‌ها از وایبر و وی‌چت به تلگرام کوچ کـــردند، قطعا مجبور به یک کوچ مجازی و اجباری دیگر خواهیم انجام گرفت.

روخانومامه منطقهوند

انتهای پیام/م