عرش بلاگ

روخانومامه اصولگرا: آقام به «سروش» اعتماد ندارند • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

به نقل پایگاه رویدادی تحلیلی طنین یاس، هنوز بحث بر سر تلگرام و رفع فیلتر یا عدم رفع فیلتر آن وجود دارد. مقامات دولتی از یک‌طرف برای خوشامد مخاطبان صحبت از متایمی بودن فیلترینگ می‌کنند و از طرفی دستور به فیلترینگ نیز توسط همین دولت انجام می‌شود. از سوی دیگر وزیر ارتباطات دولت با فیلترینگ به لحاظ حفظ امنیت ملی در وضعیت موجود موافق هست، اما از طرفی معتقد هست که جوانان ما توانایی توسعه تکنولوژی در داخل و ایجاد پیام‌رسان قوی داخلی را دارند.

 

«آی گپ» در شیبی صعودی، سروش در اختلال!

 «سروش»، «ویسپی» و «آی‌گپ» سه پیام‌رسانی هستند که امروز در حال جذب مخاطب و تبدیل انجام گرفتن به رسانه فراگیر کشور هستند. می‌توان با توجه به امکانات، مزایا و معایب هرکدام از نرم‌افزارها و همچنین درصد رجوع به آنها به نکات قابل توجهی رسید و تحلیلی درمورد فردا آنها داشت.

سه ویژگی مشترکی که «سروش»، «آی‌گپ» و «تلگرام» دارا هستند عبارتند از «گفت‌وگوی انفرادی»، «ساخت گروه و کانال» و «ارسال تصویر و فایل» اما آنچه این دو نرم‌افزار به‌نسبت تلگرام ندارند؛ «فضای ابری اختصاصی» برای مخاطبان هست؛ آنچه در یک واکنش سریع مدیران‌ آی‌گپ نوید اضافه کـــردنش را به این پیام‌رسان داده‌اند. اما یک ویژگی دیگر که ‌آی‌گپ به‌نسبت سروش دارهست و شاید به‌عنوان برگ برنده‌ای به حساب آید؛ «قابلیت رمز‌گذاری مطالب» در این پیام‌رسان هست. رمزگذاری مطالب به‌ویژه برای مخاطبان ایرانی که مساله حریم خصوصی برایشان با اهمیت هست یکی از امتیازات ویژه این نرم‌افزار به حساب می‌آید. این پیام‌رسان در سه مرحله پیام‌های بین فرستنده و گیرنده را رمزگذاری می‌کند به‌گونه‌ای که حتی در صورت حمله‌های بین راهی هم قدرت رمزگشایی پیام وجود ندارد و پایانی پیام‌ها و حتی فایل‌های مخاطبان در پیام‌رسان‌ آی‌گپ رمزگذاری انجام گرفته و هیچ فردی به‌جز خود فرستنده و گیرنده امکان دسترسی به آن را ندارد. آی‌گپ یک مرورگر اختصاصی و متصل به خود نیز دارد که اهمیت آن در انتقال پیوند‌ههست. این مرورگر کمک می‌کند بدون اینکه از پیام‌رسان خارج و وارد پلن‌ای دیگر مانند گوگل‌کروم برای باز کـــردن پیوند شوید مستقیما به مرورگر ‌آی‌گپ رفته و با سرعت بالاتری به محتوای پیوند دسترسی پیدا می‌کنید. سروش به صورت حتم یک قابلیت نیز به‌نسبت‌ آی‌گپ دارد و آن دسته‌بندی موضوعی کانال‌ها برای کاربر هست. این قابلیت به صورت حتم در حال حاضر به یک نقطه منفی برای این پیام‌رسان تبدیل انجام گرفته هست؛ دلیلکه حجم نرم‌افزار را بالا برده، سرعت آن را کند کـــرده و دسترسی را برای کاربر پیچیده کـــرده هست؛ خصوصا برای کاربری که به پلتفرم ساده تلگرام عادت کـــرده هست.

روخانومامه فرهیختگان

انتهای پیام/م