عرش بلاگ

راهنمای مصرف داروی آلوکیم یا Allopurinol • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

راهنمای مصرف داروی آلوکیم یا Allopurinol

دسته بندی : بلاگی تاریخ : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶

قرص خط دار آلوپورینول ۱۰۰ و ۳۰۰ میلی گرمی

آلوپورینول (به نام زیلوریک Zyloric هم شناخته می‌شود) در درمان نقرس، عود سنگهای کلیوی اگزالات کلسیم، جلوگیری از نفروپاتی اسیداوریکی در هنگام شیمی درمانی کاربرد دارد. آلوپورینول آنزیمی به نام گزانتین اکسیداز را که در بدن انسان اسید اوریک تولید می‌کند مهار کـــرده و به این طریق با کاهش تولید موجب می‌شود سطح اسید اوریک در بدن کاهش یابد.

راهنمای مصرف داروی آلوکیم

این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز انجام گرفته هست، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمائید.

راهنمایی های عمومی

قبل از مصرف آلوپورینول در موارد زیر حتما با پزشک معالج مشورت نموده و ضمن رعایت احتیاط تکمیل، نسبت فوائد دارو به عوارض جانبی آن را در نظر بگیرید:

  • سابقه حساسیت به آلوپورینول و یا سایر داروها، غذاها، مواد محافظ و رنگها.
  • ابتلا به نقص عملکـــرد کلیوی یا هر گونه بیماری که منجر به تغییر عملکـــرد کلیه ها شود مانند نارسائی احتقانی قلب، دیابت و فشار خون بالا.
  • مصرف با هم داروهای دیگر خصوصا ضد انعقادها، آزاتیوپورین و مرکاپتوپورین و داروهای مدر تیازیدی.
  • در دوران بارداری و شیردهی.
مقدار و نحوه مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول آلوپورینول به شرح زیر هست:

بزرگسالان و بالغین

بعنوان داروی ضد نقرس: در شروع درمان، ۱۰۰ میلی گرم یکبار در روز از راه خوراکی تجویز می شود که به فاصله یک هفته یکبار، میتوان ۱۰۰ میلی گرم (تا حداکثر ۸۰۰ میلی گرم در روز) به آن اضافه کـــرد تا تایمی که غلظت اسید اوریک سرم به حد مطلوب برسد.

دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیگرم ۲ یا ۳ بار در روز یا ۳۰۰۰ میلی گرم یکبار در روز از راه خوراکی تجویز می شود.

درمان بیماری سرطانی (Neoplastic disease): در ابتدا ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم در روز از راه خوراکی، ۱۲ ساعت تا ۳ روز (ترجیحا ۲ تا ۳ روز) قبل از شروع شیمی درمانی یا پرتو درمانی تجویز می شود.

دوز نگهدارنده: مقدار مصرف دارو بر اساس میزان اسید اوریک سرم تنظیم می شود که ۴۸ ساعت بعد از شروع درمان با آلوپورینول و بصورت متناوب، در طی دوره مصرف دارو اندازه گیری می گردد.

مهارکننده تشکیل سنگهای ادراری اسید اوریکی (Antiurolithic): مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم ۱ تا ۴ بار در روز یا ۳۰۰ میلی گرم یکبار در روز از راه خوراکی تجویز می شود.

مهار کننده تشکیل سنگهای ادراری کلسیم اگزالاتی: روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم از راه خوراکی در یک نوبت یا در تعداد دوز منقسم تجویز می شود.

حداکثر مقدار مصرف آلوپورینول در بزرگسالان، ۳۰۰ میلیگرم در یک نوبت و ۸۰۰ میلیگرم در یک روز می باانجام گرفت.

توجه: در بیماران مبتلا به نقص عمکـــرد کلیوی خصوصا افرادی که تحت دیالیز نیستند، دفع دارو از بدن کاهش می یابد لذا جهت پیشگیری از تجمع دارو و بروز مسمومیت دارویی توصیه می شود مقدار مصرف بر اساس کلیرانس کراتی نین بیمار طبق جدول زیر کاهش یابد:

مقدار مصرف دارو کلیرانس کراتی نین

(میلی لیتر در دقیقه)

۲۰۰ میلیگرم روزانه ۱۰ تا ۲۰
حداکثر ۱۰۰ میلی گرم روزانه ۳ تا ۱۰
ممکن هست ۱۰۰ میلی گرم با فواصل

طولانی تر از ۲۴ ساعت مورد نیاز باانجام گرفت

کاهش از ۳
کودکان
داروی ضد افزایش اسید اوریک خون، درمان بیماری سرطانی:

کودکان تا ۶ سال: ۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز از راه خوراکی تجویز می شود.

کودکان ۶ تا ۱۰ سال: ۱۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز یا ۳۰۰ میلی گرم روزانه در یک نوبت از راه خوراکی تجویز می شود.

توجه: لازم هست ۴۸ ساعت بعد از شروع درمان، بر اساس پاسخ بیمار مقدار مصرف دارو تنظیم گردد.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

گرچه مطالعات کافی و کنترل انجام گرفته انسانی در مورد مصرف آلوپورینول در دوران بارداری انجام نانجام گرفته هست ولی در مطالعه بر روی حیوانات نیز عوارض جانبی این دارو بر روی جنین مشاهده نانجام گرفته هست. آلوپورینول در گروه C قرار دارد.

آلوپورینول و متابولیت آن (اکسی پورینول) در شیر مادر منتشر می شوند ولی تاکنون مدارکی دال بر عوارض جانبی آلوپورینول در شیرخواران ارائه نانجام گرفته هست. بنابراین مصرف این دارو در بارداری و شیردهی توصیه نمی شود مگر در صورت لزوم با تجویز پزشک متخصص و نیز با در نظر گرفتن فواید دارو به عوارض احتمالی آن.

هانجام گرفتارها

قرض آلوپورینول را بعد از غذا مصرف کنید تا تحریک دستگاه گوارشی به حداقل برسد.

دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نموده و در طی دوره درمان به مقدار فراوان مایعات بنوشید (حداقل ۲/۵ تا ۳ لیتر در روز)

دارو درمانی فقط از حملات حاد نقرس پیشگیری می نماید ولی آن را درمان نمی کند لذا ادامه مصرف آلوپورینول همراه با سایر داروهای تجویز انجام گرفته توسط پزشک معالج (مانند کلشی سین و ضد التهاب های غیر هستروئیدی) و تکمیل دوره درمان ضروری می باانجام گرفت.

در صورت فراموشی یک نوبت، به محض یادآوری دارو را مصرف نمائید ولی چنانچه تقریبا زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از مصرف نوبت فراموش انجام گرفته خودداری نموده و نوبت بعدی را نیز ۲ برابر مصرف نکنید.

در طی دوره درمان از مصرف زیاد ویتامین ث خودداری نمائید.

در صورت بروز بثورات یا ظهور علائم شبه آنفلوآنزا (مانند تب و لرز و دردهای عضلانی یا تهوع و هستفراغ) بطور با هم یا بعد از بثورات پوستی، بلافاصله مصرف دارو را قطع کـــرده و به پزشک معالج خود هشدار دهید زیرا ممکن هست این علائم نشانه واکنش انجام گرفتید حساسیت به آلوپورینول باشند.

در صورت بروز خواب آلودگی، در انجام فعالیتهای روزانه احتیاط تکمیل را رعایت نمایید.

در طی دوره درمان معاینات مرتب توسط پزشک معالج جهت انجام دوره ای آزمایش خون و اندازه گیری مرتب مقدار اسید اوریک در سرم فرد بیمار جهت تنظیم دوز مصرفی دارو و بررسی پیشرفت درمان توصیه می شود.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن هست موجب بروز عوارض ناخوهسته گردد گرچه پایان این عوارض در یک فرد دیده نمی شود.

شایع ترین عارضه ای که بعد از شروع درمان التهاب مفصلی ناشی از نقرس در بیماران مشاهده می شود افزایش متایمی دفعات حملات حاد نقرس می باانجام گرفت. وقوع این حملات با ادامه درمان و افزایش تدریجی دوز مصرفی آلوپورینول و نیز تجویز مقادیر پیشگیرانه از داروی کلشی سین یا یکی از ضد التهاب های غیر هستروئیدی توسط پزشک معالج کاهش می یابد.

عارضه شایع آلوپورینول که نیاز به توجه پزشکی فوری دارد، التهاب پوستی آلرژیک (بثورات پوستی، کهیر یا خارش) می باانجام گرفت.

عوارض نادری که تنها در صورت تداوم و آزردگی بیمار نیاز به توجه پزشکی دارند عبارتند از اسهال، خواب آلودگی، سردرد، سوء هاضمه، ریزش موی غیر عادی.

تداخل دارویی

در طی دوره درمان با آلوپورینول تا حد امکان از مصرف داروهای اسیدی کننده ادرار مانند ویتامین ث، آمونیوم کلراید، املاح سدیم و پتاسیم فسفات، بعلت افزایش احتمال تشکیل سنگ کلیوی خودداری نمائید.

مصرف با هم آمپی سیلین یا آموکسی سیلین با آلوپورینول به علت افزایش احتمال بروز بثورت پوستی، توصیه نمی شود.

آلوپورینول موجب کاهش متابولیسم داروهای ضد انعقاد و نیز آزاتیوپورین و مرکاپتوپورین می گردد لذا در صورت الزام به مصرف با هم آنها، دوز مصرفی ضد انعقادها بر اساس وضعیت بیمار بایستی کاهش یافته و به دقت تنظیم شوند.

مصرف با هم آلوپورینول با داروهای گزانتینی مانند آمینوفیلین و تئوفیلین موجب کاهش دفع آنها از بدن می شود لذا تنظیم و کاهش دوز مصرفی این داروها ضروریست.

مسمومیت دارویی

در صورت مصرف دارو زیاد از مقدار تجویز انجام گرفته و یا بروز واکنش های حساسیتی بلافاصله بیمار را به بیمارستان یا مرکز کنترل مسمومیتها منتقل نمائید تا تحت شستشوی معده و سایر درمانهای علامتی و حمایتی قرار گیرد. تجویز گلوکوکورتیکوئیدها جهت رفع حساسیت توصیه می شود.

شرایط نگهداری

دارو را درون جعبه، دور از نور و رطوبت در دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری نمائید.

دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمائید.

تهیه و تنظیم: زهرا صـانعی

راهنمای مصرف داروی آلوکیم یا Allopurinol

به این مطلب رای دهیدطرحهای توجیهی کارآفرینی

این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید