عرش بلاگ

بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان | عرش بلاگ دات کام • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶

بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان | عرش بلاگ دات کام

دسته بندی : بلاگی تاریخ : پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶

در نمایشگاه کتاب فرانکفورت امسال زیاد از ۷ هزار عرضه‌کننده از ۱۰۶ کشور، از جمله ایران شرکت دارند.

هجدهم مهر ماه شصت و نهمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، مدیر جمهوری فرانسه گشایش یافت.

بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان افتتاح انجام گرفت

این رویداد فرهنگی تا روز ۲۳ مهر ادامه خواهد داشت. نمایشگاه  در سه روز نخست میزبان کارشناسان صنعت نشر و اهالی فن هست و در دو روز پایانی در اختیار بازدیدکنندگان عادی قرار می‌گیرد.
مرکل و ماکرون در نقل کردرانی‌های خود بر ضرورت تقویت فرهنگ و هنر و گسترش ارتباطات در این زمینه تاکید ورزیدند.
مدیر جمهوری فرانسه ضمن دفاع از یک‌پارچگی اروپا، فرهنگ را عامل پیوند ملیت‌های گوناگون نامید و گفت: «ما نباید از ارزش‌های معنوی خود از طریق دوری‌جستن از دیگران حفاظت کنیم. هویت یک زبان، از طریق تقابل با زبان‌های دیگر خانومده هست. تعدادگونگی فرهنگی نوعی ثروت هست.»
در نمایشگاه امسال فرانکفورت هفت هزار و ۱۵۰ عرضه‌کننده از ۱۰۶ کشور شرکت می‌کنند و برآورد انجام گرفته که حدود ۲۸۰ هزار نفر از نمایشگاه دیدن کنند.
شمار کتاب‌هایی که مستقیم یا غیرمستقیم با سیهست مرتبط هستند، چشمگیر هست. یورگن بوس (Jürgen Boss)، مدیر نمایشگاه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی آلمان “تاگس شاو ۲۴” ضمن توضیحاتی در این باره اظهار داشت: «کتاب از سیهست جدا نیست».

 حضور ناشران و نویسندگان ایرانی

در یک نشست رویدادی که محمد سلگی، سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و امیرمسعود منطقهام‌نیا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران برگزار کـــردند اعلام انجام گرفت که غرفه ملی ایران با مساحت ۲۵۰ متر در سه بخش مستقل بزرگسال، کودک و غرفه ویژه گرند (تسهیل تبادل بین ناشران ایرانی و خارجی) در نمایشگاه فرانکفورت دایر خواهد بود.
محمد سلگی اظهار داشت: «در بخش بزرگسال غرفه ایران، پنج تشکل شامل اتحادیه ناشران و کتابفروشان پایتخت، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، انجمن ناشران دانشگاهی، مجموعه ناشران دفاع مقدس و انجمن فرهنگی خانومان ناشر در کنار ۱۶ ناشر فعال کشورمان در دو آژانس ادبی پلن‌ها و مذاکرات گفت‌وگوهای خود را پیش می‌برند.»
به نقل کرد او، در بخش کودک نیز ۳۰۰ عنوان کتاب از ۵۰ ناشر عرضه می‌شوند.

نمایشگاه کتاب آلمان

امیرمسعود منطقهام‌نیا ناشران مستقل حاضر در نمایشگاه را این‌گونه معرفی کـــرد: «انتشارات فرهنگ معاصر، انتشارات ققنوس، ثالث، نگاه، مروارید، هرمس، پیدایش، ایران‌شناسی، شمع و مه، عصر گویش، کتاب الکترونیک ایران، انتشارات خانه هنرمندان، خانه فرهنگ و هنر گویا، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انتشارات نحل و مجله و انتشارات تکمیل، همچنین آژانس‌های ادبی پل و تماس.»
قرار هست که شماری از نویسندگان ایرانی ازجمله غلامرضا امامی، محمود برآبادی، مصطفی رحماندوست، محمدرضا شمس، ، جعفر شیرعلی‌نیا، الهام فلاح، نسیم مرعشی، شیوا مقانلو، آرزو مکتبی‌فر، فریبا وفی و مهسا هدایتی در غرفه ایران حضور یابند.
دو سال پیش دولت ایران به علت حضور سلمان رانجام گرفتی، نویسنده بریتانیایی، از حضور ناشران ایرانی در این نمایشگاه جلوگیری کـــرد.
در نمایشگاه سال گذشته ۱۲ ناشر دولتی و خصوصی ایران به طور جمعی در فضایی به مساحت ۲۰۰ متر مربع در نمایشگاه فرانکفورت حضور یافتند.

پلن‌های جانبی نمایشگاه

از مجموعه‌ پلن‌های جانبی نمایشگاه کتاب فرانکفورت می‌توان به جلسات نقل کردرانی و میزگردها درباره فردا نشر و نقش تغییرات دیجیتال در دنیای کتاب و همچنین بحث و تبادل نظر پیرامون آزادی بیان، حق چاپ، مجوز کتاب و کپی‌رایت نام برد.
به نقل کرد یک نقل کردگوی نمایشگاه، این پلن‌ها تلاشی برای گسترش آزادی بیان در سراسر جهان به‌شمار می‌رود.
در نمایشگاه جوایز گوناگونی اهدا می‌شود که حیاتی‌ترین آنها “جایزه کتاب آلمان” و “جایزه صلح کتابداران آلمان” هست. جایزه صلح در سال ۲۰۱۵ به نوید کرمانی، نویسنده و شرق‌شناس ایرانی‌تبار اهدا انجام گرفت.
امسال در نمایشگاه فرانکفورت برای دومین بار بخش‌ویژه ART+ برگزار می‌شود. در این بخش بازدیدکنندگان می‌توانند با تازه‌ترین دستاوردهای هنری در عرصه نشر آشنا شوند.
یکی دیگر از پلن‌های جالب نمایشگاه، ایجاد یک سالن برای گردهمایی افرادی هست که طرفدار کمیک (دهستان مصور) هستند و مبدل به لباس شخصیت کمیک محبوبشان به نمایشگاه می‌روند.
نمایشگاه کتاب فرانکفورت زیاد از ۵۰۰ سال پیش و بعد از آنکه یوهانس گوتنبرگ صنعت چاپ را با  حروف متحرک دگرگون کـــرد، برگزار انجام گرفت. در سده‌های بعد نمایشگاه کتاب لایپزیگ، نمایشگاه فرانکفورت را به حاشیه راند. پس از پایان جنگ جهانی دوم مجدد فرانکفورت جایگاه پیشین خود را کسب کـــرد و امروز از لحاظ تعداد ناشران و بازدیدکنندگان وهمچنین تجارت کتاب، بزرگترین نمایشگاه کتاب دنیا به‌شمار می‌رود.
سال گذشته دست‌کم ۱۰ هزار رویدادنگار و بلاگر از سراسر جهان از این رویداد فرهنگی گزارش تهیه کـــردند.

بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان

به این مطلب رای دهیدسونوگرافی و ماموگرافی مهر ایرانیان

 تبلیغات اینترنتی در عرش بلاگ دات کام

این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید

 

به اشتراک بگذارید :     
 فیس بوک
کلوب
google plus+

 

برچسب ها: کتاب، ناشر، نمایشگاه

این مقاله اختصاصاً برای عرش بلاگ دات کام تهیه انجام گرفته هست هستفاده از آن با ذکر منبع همراه با پیوند آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز هست

 

در عرش بلاگ دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید

برای عضویت، ایمیل خود را وارد کـــرده و بروی اشتراک کلیک کنید