عرش بلاگ

بررسی آثار اقتصادی خروج آمریکا از برجام • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

بررسی آثار اقتصادی خروج آمریکا از برجام

دسته بندی : بلاگی تاریخ : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶


ساعت: ۲۲:۲۵
منتشر انجام گرفته در مورخ: ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
شناسه رویداد: ۱۲۷۷۸۱۳

بر اساس گزارش های منتشر انجام گرفته، پیش بینی می شود که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در هفته ی جاری اعلام کند که آمریکا همچنان به برجام پایبند می ماند. این در حالی هست که برخی تحلیلگران همچنان به بررسی آثار خروج آمریکا از برجام پرداخته اند.


به نقل شبکه هشدار رسانی راه عرش بلاگ؛ به گرازش از CNBC، قرار هست که دونالد ترامپ در هفته ی جاری در خصوص پایبندی آمریکا به برجام اعلام نظر کند. این در حالی هست که خروج آمریکا از برجام می تواند به یک ”بحران دیپلماتیک” منجر شود و تاثیری انجام گرفتید بر بازار نفت بگذارد.


 بررسی آثار اقتصادی خروج آمریکا از برجام


در این خصوص، نقل کرد می شود که ترامپ علیرغم اینکه در دوران انتخابات نقل کرد بود که توافق هسته ای با ایران ”بدترین توافقی” بوده هست که آمریکا تا کنون وارد آن انجام گرفته هست، تصمیم دارد که فعلا برجام و معافیت های ایران از تحریم ها ذیل توافق هسته ای را همچنان ادامه داده و درعین حال اعلام کند که این توافق بر خلاف مصالح امنیت ملی آمریکا هست. بر اساس برجام، رییس جمهور آمریکا هر ۹۰ روز باید در خصوص پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام نظر کند. در این خصوص، دولت ترمپ باید جدید ترین موضع خود را در بازه ی زمانی ۱۲ تا ۱۷ ژانویه اعلام کند. باید خاطر نشان گردد که در صورتی که ترامپ به برجام پایبند بماند اما آن را بر خلاف مصالح ملی آمریکا بداند، کنگره ی آمریکا ۶۰ روز فرصت خواهد داشت که یا تحریم ها را علیه ایران مجددا برقرار کند و یا هیچ اقدامی انجام ندهد. همچنین، ممکن هست که کنگره ی آمریکا در تصمیمی جداگانه به جای بازگرداندن تحریم های هسته ای، تحریم هایی جدید را علیه ایران به دلیل فعالیت های این کشور در ناحیه اعمال کند. به نقل کرد ی گروه بین المللی سیتی گروپ، احتمالا این تحریم ها علیه پلن ی موشکی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله لبنان اعمال خواهد انجام گرفت. 


این در حالی هست که برخی تحلیلگران همچنان به بررسی آثار خروج  آمریکا از برجام می پرداخانومد. به نقل کرد ی سیتی گروپ، ایجاد هر نوع اختلال در برجام موجب تاثیرپذیری انجام گرفتید بازار نفت خواهد انجام گرفت. به نقل کرد ی این نهاد، بازگشت تحریم ها باعث خواهد انجام گرفت که ایران حداقل ۵۰۰،۰۰۰ بشکه در روز کاهش نفت صادر کند. این میزان از کاهش صادرات زیاد از همه بر کره ی جنوبی، ژاپن و کشورهای اروپایی تاثیر خواهد گذاشت. در این خصوص، سیتی گروپ نقل کرد هست که تاثیر آنی کاهش صادرات نفت توسط ایران افزایش ۵ دلاری قیمت این محصول در بازار خواهد بود. این نهاد افزوده هست که ” با توجه به آنکه مشتریان (نفت ایران) تحت فشارهای آمریکا (بازار خود را) از دست خواهند داد، تلاش خواهند کـــرد در وضعیتی که اوپک و سایر تولید کنندگان میزان عرضه ی نفت را کم کـــرده اند دنبال (بازار جایگزین) باشند”. 


افزون بر این، به گرازش از رویدادگزاری آتلانتیک، نقل کرد انجام گرفته هست که در صورت مبهم ماندن وضعیت توافق هسته ای روند سرمایه گذاری در ایران تاثیر خواهد پذیرفت. به اذعان این رویدادگزاری، حتی پس از برجام میزان سرمایه گذاری در ایران چشمگیر نبوده و ثروت قابل توجهی را روانه ی این کشور نکـــرده هست. در ماه آپریل سال جاری وزیر اقتصاد ایران نقل کرد بود که پس از اجرایی انجام گرفتن برجام در ژانویه ی سال ۲۰۱۶ تفاهم نامه هایی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار بین ایران و برخی کشور های خارجی امضا انجام گرفته هست اما به نقل کرد ی نقل کردگوی دولت ایران از ماه مارچ سال ۲۰۱۶ تا ماه مارچ سال ۲۰۱۷ تنها ۱۳ میلیارد دلار سرمایه ی خارجی جذب کشور انجام گرفته هست. آتلانتیک افزوده هست که به طور کلی عدم شفافیت و خطرات ناشی از عدم اطمینان از شرایط ژئوپلیتیک باعث عدم جذب سرمایه گذاران خواهد انجام گرفت. به اذعان این رویدادگزاری، این مسئله که برخی نهاد های نظامی تحریم انجام گرفته ی ایران در برخی از شرکت ها سهام قابل توجهی دارند برای سرمایه گذاران بین المللی در ایران تصویری از یک جاده ی پرخطر خطر خواهد ساخت. افزون بر این، مبهم گذاشتن وضعیت توافق هسته ای برای تعداد ماه دیگر می تواند ریسک سرمایه گذاری را افزایش داده و سرمایه داران بین المللی را از سرمایه گذاری در ایران بر حذر دارد.