عرش بلاگ

«برجام بدون آمریکا» در بوته نقد/ اروپایی‌ها آیا مجدد کلاه تیم روحانی-ظریف را برمی‌دارند؟ • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷


ساعت: ۱۱:۴۹
منتشر انجام گرفته در مورخ: ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
شناسه رویداد: ۱۱۹۲۱۶۹

می‌گویند تاریخ تکرار می‌شود. حالا افزایش از یک دهه از مذاکرات سعدآباد گذشته؛ بازهم حسن روحانی باز هم محمد جواد ظریف. اروپایی‌ها آیا می‌توانند باز هم کلاه پروفسرهای دیپلماسی مملکت را بردارند؟


به نقل شبکه هشدار رسانی راه عرش بلاگ؛ به گرازش از رویدادگزاری دانشجو، محمد آزادی؛ تقریباً همه دولتی‌ها اطمینان دارند اروپا، ایالات متحده را برای خروج از برجام همراهی نمی‌کند. ظریف وزیر امور خارجه به رویدادآنلاین نقل کرد: «اروپایی‌ها به ما گفتند برجام را تحت هر شرایطی ادامه خواهند داد حتی اگر آمریکا از آن خارج شود. هرتعداد معتقدند آمریکا چنین کاری نخواهد کـــرد.» نوبخت نقل کردگوی دولت هم روز گذشته نقل کرد اگر آمریکا از برجام خارج شود، خودش ایزوله خواهد انجام گرفت. از آن طرف صالحی مدیر سازمان انرژی اتمی آب پاکی را روی دست همه ریخت و به اشپیگل گفت: «بعد از خروج آمریکا از برجام، اگر اروپایی‌ها پایبند بمانند، ایران هم خواهد ماند.»


 

«برجام بدون آمریکا» در بوته نقد/ اروپایی‌ها آیا مجدد کلاه تیم روحانی-ظریف را برمی‌دارند؟


 


 


ماجرا چیست؟ ممالک اروپایی واقعاً همان‌گونه که دولتی‌ها خیال می‌کنند حاضرند برجام را بدون ایالات متحده ادامه دهند؟ «برجام بدون آمریکا» دیگر چه صیغه‌ایست؟


 


 


«برجام بدون آمریکا» در ترازوی نقد/ توافق هسته‌ای بعد از خروج آمریکایی‌ها به دردی هم می‌خورد؟


 


اجرای برجام آنطور که روحانی می‌گفت: می‌خوهست سایه‌ی تحریم‌های ظالمانه را از سر آقام کوتاه کند. تحریم‌هایی که افزایششان به صورت حتم ساخته و پرداخته دولت‌های مختلف آمریکا هست. این تحریم‌ها نه تن‌ها منطقهوندان آمریکایی را، که هرکسی هرکجای دنیا اگر با ایران ارتباط داشت، مجازات می‌کـــرد. می‌دانید دیگر؛ ایالات متحده از ۱۹۹۶ و تحریم‌های ISA وارد فاز تحریم‌های فراسرزمینی علیه جمهوری اسلامی انجام گرفت.


 


 


«برجام بدون آمریکا» یعنی کشک؛ حتی بی‌خاصیت‌تر از آن!


حالا ترامپ نقل کرد برجام مثل دیگر معاهداتی که دولت اوباما امضا کـــرده، مزخرف هست و هرطور انجام گرفته می‌خواهد از شر آن خلاص شود. این یعنی همان آش و همان کاسه؛ اروپایی‌ها حتی اگر بخواهند هم نمی‌توانند پای توافق هسته‌ای بدون آمریکا بایستند. مگر آنکه بخواهند درمقابل تحریم‌های ایالات متحده علیه نظام بانکی و تجاری ایستادگی کنند و مگر آنکه بی‌خیال شراکت تعدادهزار میلیارد دلاری‌شان با یانکی‌ها شوند! این یعنی «برجام بدون آمریکا» یعنی کشک؛ حتی بی‌خاصیت‌تر از آن!


 


 


وزیر امور خارجه دولت ابداًحات در همین رابطه می‌گوید اگر دیگران از برجام خارج شوند، این معاهده عملاً بی‌معنی خواهد انجام گرفت و ایران باید سیهست‌های گذشته را پیشه کند. کمال خرازی هم‌چنین به رویدادنگار ایسنا نقل کرد عزم آمریکایی‌ها برای «ضربه زدن» به برجام حسابی جدی هست. وی می‌گوید: «آمریکایی‌ها دنبال آن هستند تا بهانه‌ای بتراشند و نقض برجام را به گردن ایران بینداخانومد.»


 

«برجام بدون آمریکا» در بوته نقد/ اروپایی‌ها آیا مجدد کلاه تیم روحانی-ظریف را برمی‌دارند؟
 


 


 


بررسی یک ادعا؛ اروپایی‌ها آیا بدون آمریکا حاضرند برجام را اجرا کنند؟


ظریف می‌گوید بله! وزیر امور خارجه به رویدادآنلاین نقل کرد از مقامات اروپایی شنیده حتی بدون آمریکا، آنها به برجام و متعلقاتش پایبند می‌مانند. حسن عابدینی کارشناس مسائل بین المللی اما معتقد هست، مُجرد بررسی سوابق اروپایی‌ها نشان می‌دهد نباید از این جماعت انتظاراتی در این حد داشت. وی به رویدادنگار رویدادگزاری دانشجو می‌گوید: «در سابقه کشورهای اروپایی هرگز چنین پایبندی نسبت به ایران دیده نمی‌شود. مثلاً زمانی که انقلاب به پیروزی رسید کشورهای اروپایی پایان تعهداتشان در حوزه هسته‌ای را زیر پا گذاشتند. از نمونه‌های آن می‌توان به نیمه ر‌ها کـــردن ساخت نیروگاه هسته‌ای بومنطقه توسط آلمان‌ها و نقض عهد فرانسوی‌ها در پرداخت سود و اصل پول سهام شرکت «اردی اف پاریس» اشاره کـــرد.»


 

«برجام بدون آمریکا» در بوته نقد/ اروپایی‌ها آیا مجدد کلاه تیم روحانی-ظریف را برمی‌دارند؟


 


وی با بیان اینکه با این سابقه بعید به نظر می‌رسد که اروپا در قبال فشار آمریکایی‌ها ایستادگی کند، ادامه داد: «از آنجا که وابستگی اروپا به آمریکا زیاد هست نباید انتظار داشته باشیم اروپا جبهه‌ای متحد در برابر آمریکا داشته باانجام گرفت. اروپایی‌ها شاید در حد حرف مقابل آمریکا قرار گیرند، اما تایمی پای عمل باانجام گرفت و توسط آمریکایی‌ها تنبیه شوند، بعید به نظر می‌رسد که ایستادگی کنند.»


 


 


یک عضو سابق کمیسیون امنیت ملی هم می‌گوید اروپایی‌ها متداوم در زمین آمریکا گیم می‌کنند و برای تحریم ایران از هیچ تلاشی فروگزار نخواهند کـــرد. آصفری به رویدادنگار ما گفت: «پیش‌بینی ظریف درباره رفتار اروپایی‌ها اشتباه هست. اگر در مذاکرات هسته‌ای پرونده تحریم‌های اروپا از آمریکا جدا انجام گرفته بود، شاید مسئله نوع دیگری پیش می‌رفت، اما در شرایط فعلی بعید هست غرب بخواهد راه خود را از آمریکا جدا کند.»


 


 


 


یک تجربه تاریخی؛ اروپایی‌ها در کدام مذاکرات تاریخی دیگر بر سر روحانی و رفقا کلاه گذاشتند؟


 


«توافق سعدآباد در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۳ برای عبور از قطعنامه سپتامبر شورای حُکام بود.» این‌ها را حسن روحانی در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای می‌نویسد. وی که آن روز‌ها دبیر شورای عالی امنیت ملی بود، مسؤلیت مذاکرات هسته‌ای با سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان، انگلیس) را برعهده داشت. در آن مذاکرات حضرات متعهد انجام گرفته بودند غیر از «تعلیق تکمیل» فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان، پروتکل الحاقی را هم به‌صورت داوطلبانه اجرا کنند. درمقابل اروپا هم عبور سالم و بی دغدغه ایران از قطعنامه‌های شورای حکام را تضمین کند.


 

«برجام بدون آمریکا» در بوته نقد/ اروپایی‌ها آیا مجدد کلاه تیم روحانی-ظریف را برمی‌دارند؟


 


نیکو نتیجه؟ روشن هست! اروپایی‌ها مثل متداوم بدعهدی کـــردند. قطعنامه شورای حکام صادر انجام گرفت؛ اما تکمیلاً یک‌طرفه و علیه ایران! آن روزها هم حسن روحانی ماند و محمد جواد ظریف و به صورت حتم کلاه گشادی که دوستان اروپایی سرشان گذاشته بودند!


 


 


رضا سراج کارشناس مسائل هستراتژیک در این‌باره معتقد هست مجرد بررسی کارنامه اروپایی‌ها در تقابل با ایران، روشن می‌کند تصورات ظریف و رفقا تا چه اندازه خوش‌خیالی هست. وی به رویدادنگار ما می‌گوید: «تجربه مذاکرات ما با سه کشور اروپایی در اوایل دهه ۸۰ نشان می‌دهد راهبرد اروپا راهبردی آزموده انجام گرفته و در نهایت شکست خورده هست. اروپا عملاً نشان داده به‌هیچ عنوان خارج از اراده آمریکایی‌ها به ویژه در حوزه مسائل بین‌المللی اقدامی انجام نخواهد داد.»

 


رضا سراج: “راهبرد اروپا” راهبردی آزموده انجام گرفته و در نهایت شکست خورده هست. اروپا عملاً نشان داده به‌هیچ عنوان خارج از اراده آمریکایی‌ها به ویژه در حوزه مسائل بین‌المللی اقدامی انجام نخواهد داد.


 


محمد جواد ظریف و حسن روحانی آن روزها هم عضو تیم مذاکرات هسته‌ای ایران و تئوریکای اروپایی، موسوم به سعدآباد بودند. مذاکراتی که به نقل کرد‌ی جک هستراو وزیر امور خارجه‌ی سابق بریتانیا قرار بود ایران بی‌خیال همه تأسیسات اتمی و سانتری‌فیوژهایش شود؛ درمقابل غربی‌ها هم قطعنامه‌های شورای حکام را رفع و رجوع کنند. نانجام گرفت! نانجام گرفت و غربی‌ها مثل متداوم نارو زدند.


 


 


 


می‌گویند تاریخ تکرار می‌شود؛ احتمالاً تعبیر درست‌تر این هست که آدم‌ها از تجربیات تاریخی‌شان درس نمی‌گیرند. حالا افزایش از یک دهه از مذاکرات سعدآباد گذشته؛ بازهم حسن روحانی باز هم محمد جواد ظریف. اروپایی‌ها آیا می‌توانند باز هم کلاه پروفسرهای دیپلماسی مملکت را بردارند؟


انتهای پیام/ط