عرش بلاگ

امید به خانومدگی خانومان افزایش آقاان • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

امید به خانومدگی خانومان افزایش آقاان

دسته بندی : بلاگی تاریخ : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶

خانومان واقعا پر هستقامت‌تر از آقاان هستند.

اگر متداوم سر این موضوع با دوستان‌تان بحث می‌کـــردید، حالا یک تحقیق علمی هم دارید که در رهستای ادعای‌تان طرح کنید.

 

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که در شرایط زیاد دشوار مثل قحطی، شیوع بیماری‌های واگیردار، یا حتی اسارت، خانومان زیاد از آقاان دوام می‌آورند.

در عصر حاضر نیز خانومان تقریبا همه جای دنیا زیاد از آقاان عمر می‌کنند. مثلا در انگلستان، امید به خانومدگی برای خانومان ۸۳ سال هست و برای آقاان ۷۹.۵ سال. (در اسکاتلند این ارقام به ترتیب ۸۱ و ۷۷ هست.)

مطالعه اخیر در دانشگاه جنوبی دانمارک و روی هفت نمونه تاریخی که جوامع بشری در شرایط زیاد دشوار قرار گرفته بوده‌اند، انجام انجام گرفته. دنبال مطالعه درک بهتر اختلاف عمر بین خانومان و آقاان بوده.

از نمونه‌هایی که محققان این دانشگاه مطالعه کـــرده‌اند، می‌توان به قطحی ایرلند بین سال‌های ۱۸۴۵ و ۱۸۴۹ میلادی و دو شیوع سرخک در ایسلند در سال‌های ۱۸۴۶ و ۱۸۸۲ میلادی اشاره کـــرد. نمونه دیگر تجربه برده‌های لیبریایی هست که اوایل قرن نوزدهم میلادی در آمریکا آزاد انجام گرفتند و به آفریقا بازگشتند و زیادی چون در معرض بیماری‌هایی که در آمریکا نبود قرار گرفتند، آقاند.

در همه این نمونه‌های تاریخی، امید خانومدگی به انجام گرفتت کم انجام گرفت. مثلا در شیوع سرخک در ایسلند (۱۸۸۲)، امید خانومدگی برای خانومان از حدود ۴۴ سال به حدود ۱۹ سال رسید، و برای آقاان از حدود ۳۸ سال به اندکی زیر ۱۷ سال.

محققان دانشگاه جنوبی دانمارک مشاهده کـــرده‌اند که در همه جوامع مورد بررسی، و تقریبا در همه گروه‌های سنی، نرخ مرگ‌ومیر خانومان کاهش بوده، و جز یک مورد هستثناء خانومان زیاد از آقاان عمر می‌کـــرده‌اند.

خانومان با هستقامت

ادعای این محققان این هست که دلیل اصلی اختلاف امید به خانومدگی بین خانومان و آقاان، نرخ مرگ‌ومیر نوزادان هست. آنها می‌گویند: “در شرایط زیاد دشوار و کشنده، نوزادان دختر بهتر از نوزادان پسر مقاومت می‌کـــردند”.

و بر این مبنا نتیجه گرفته‌اند که: “این واقعیت که در شرایط زیاد دشوار، و در بدو تولد که تفاوت‌های رفتاری و اجتماعی دو جنس کمینه هست، ماده‌ها زیاد از نرها خانومده می‌مانند، شاهدی هست بر این فرضیه که برتری خانومان در بقا دلایل بنیادی زیست‌شناختی دارد”.

نویسندگان گزارش تأکید کـــرده‌اند که بر اساس یافته‌های این تحقیق مزیت خانومان به آقاان در محیط‌های مختلف کم و زیاد می‌شود و عوامل اجتماعی هم روی آن تأثیر دارد.

آنها به نتایج تحقیق‌های دیگر اشاره کـــرده‌اند که اختلاف هورمونی را عامل اختلاف مرگ‌ومیر خانوم و آقا می‌داند. مثلا هستروژن که در خانومان زیاد از آقاان یافت می‌شود، خاصیت ضدتورمی دارد. در حالی که تستسترون که در آقاان افزایش هست، ممکن هست باعث ضعف سیستم ایمنی بشود.

پروفسور ویرجینیا زارولی، سرپرست این تیم تحقیقاتی، می‌گوید: “شرایط آقام در نمونه‌هایی که بررسی کـــردیم حقیقتا وحشتناک بود. و با اینکه در این دوره‌های بحران مزیت بقای خانومان افت می‌کـــرد، همچنان آن‌قدر بود که زیاد از آقاان خانومده بمانند. یعنی حتی در دوره‌هایی که مرگ و میر زیاد بود، خانومان زیاد از آقاان عمر می‌کـــردند”.

امید به خانومدگی خانومان افزایش از آقاان

به این مطلب رای دهیدطرحهای توجیهی کارآفرینی

این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید