عرش بلاگ

افزایش آمار کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی • عرش بلاگ

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶

افزایش آمار کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی

دسته بندی : بلاگی تاریخ : پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶

شمار کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی در جهان طی چهل سال گذشته ده برابر انجام گرفته هست.
سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحده در گزارش خود که روز چهارشنبه، ۱۹ مهر منتشر کـــرده افزوده هست که آمار کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی در کشورهای دارای درآمد سرانه کم و متوسط با سرعت افزایشی افزایش می‌یابد و این موضوع به خصوص در مورد کشورهای آسیایی مصداق افزایشی دارد.

چاقی در کودکان

در مقابل، نرخ رانجام گرفت موارد چاقی این گروه سنی در ایالات متحده و کشورهای آمریکایی شمالی و اروپایی و سایر کشورهای ثروتمند جهان کمازیاد تثبیت انجام گرفته هر تعداد “هنوز هم به میزان غیرقابل قبولی بالهست.”
گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی با همکاری امپریال کالج دانشگاه لندن تهیه انجام گرفته و مجید عزتی، از دست اندرکاران تهیه این گزارش نقل کرد هست که “طی چهل سال گذشته، تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی در جهان از یازده میلیون به زیاد از ۱۲۰ میلیون نفر افزایش یافته هست.” طبق آمار به دست آمده، در سال ۲۰۱۶ در سطح جهانی ۸ درصد از پسران و ۶ درصد از دختران چاق بودند در حالیکه این رقم در سال ۱۹۷۵ کاهش از یک درصد برای هر دو گروه بود.
این آمار همچنین نشان میدهد که علاوه بر کودکان مبتلا به چاقی، در سال گذشته ۲۱۳ میلیون کودک و نوجوان بین ۵ تا ۱۹ سال در جهان دارای اضافه وخانوم بودند اما نه در حدی که از لحاظ پزشکی چاق محسوب شوند. این آمار بر اساس اندازه‌گیری وخانوم و قد ۱۲۹ میلیون نفر در کشورهای مختلف تهیه انجام گرفته هست.
با توجه به نتیجه این تحقیقات، پژوهشگران خوهستار توجه به افزایش به تغذیه معقول و سالم کودکان و نوجوانان در خانه و مدرسه و همچنین تشویق آنان به ورزش و فعالیت بدنی افزایش انجام گرفته‌اند تا از ظهور نسلی از افراد بالغ جلوگیری شود که به خاطر چاقی در دوره کودکی در معرض ابتلا به امراضی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان قرار خواهند گرفت.
همچنین لازم هست مواد غذایی با برچسب‌های واضح شامل مقدار نمک، شکر و چربی به کار رفته در آنها عرضه شود تا مصرف‌کننده بتواند “انتخاب سالم‌تری” داشته باانجام گرفت. و همچنین مصرف میوه و سبزیجات را به صورت روزانه در وعده های غذایی داشته باشند.

افزایش روند چاقی در کودکان

علاوه بر این، مالیات افزایش و مقررات دشوارگیرانه‌تر در مورد مواد غذایی غیرسالم نیز توصیه انجام گرفته هست. سازمان بهداشت جهانی یک مالیات ۲۰ درصدی بر نوشابه‌های دارای شکر زیاد را توصیه کـــرده با این امید که این تدبیر به کاهش مصرف آنها منجر شود.

کشور ما هم از این قاعده مستثنی نبوده و طی این مدت همانند زیادی از کشورهای در حال توسعه، به ویژه به سبب گذار اپیدمیولوژیک که رفتارهای مرتبط با سبک خانومدگی سالم را تحت تاثیر قرار داده هست، متاسفانه روندهای فزاینده ای از عوامل خطر متابولیک و در صدر آنها چاقی و اضافه وخانوم را نشان می دهد. مطالعات معتبر در سطح ملی هم نشان می دهد که زیاد از ۵ درصد کودکان چاق و زیاد از ۱۶ درصد آنان مبتلا به اضافه وخانوم هستند. در نتایج اغلب مطالعات شیوع چاقی و اضافه وخانوم در دخترها زیاد از پسرها می باانجام گرفت.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، کشورهای آفریقای جنوبی، مصر و مکزیک که چهار دهه پیش دارای آمار اندک کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی بودند اینک در شرایطی قرار گرفته‌اند که بین ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت آنها در این گروه سنی چاق هستند. این وضعیت کمازیاد در کشورهای دیگر در این گروه درآمدی نیز مشاهده انجام گرفته هست.
این گزارش همچنین حاکی از آن هست که افزایش شمار افراد دارای اضافه وخانوم به سرعت به افزایش آمار افراد مبتلا به چاقی منجر می‌شود و هرگاه روند فعلی ادامه یابد، تا سال ۲۰۲۲ تعداد کودکان و نوجوانان چاق در جهان از آمار کودکان مبتلا به کم وخانومی یعنی ۱۹۲ میلیون نفر پیشی خواهد گرفت.
افزایشین آمار چاقی کشورهای کم درآمد در این گروه سنی مربوط به مجمع‌الجزایر پولینزی و میکرونزی در اقیانوس آرام هست که در سال گذشته به ۲۵.۴ درصد رسید و پس از آن، کشورهای پردرآمد انگلیسی زبان شامل ایالات متحده، کانادا، هسترالیا، نیوزلند، ایرلند و بریتانیا قرار دارند هر تعداد در این کشورها، این درصد کمازیاد ثابت مانده هست.
بالاترین نرخ چاقی کودکان و نوجوانان در میان کشورهای ثروتمند متعلق به ایالات متحده هست که برای دختران و پسران به ترتیب به ۱۹.۵ و ۲۳.۳ درصد می‌رسد.

افزایش آمار کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی

به این مطلب رای دهیدسونوگرافی و ماموگرافی مهر ایرانیان

 تبلیغات اینترنتی در عرش بلاگ دات کام

این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید

 

به اشتراک بگذارید :     
 فیس بوک
کلوب
google plus+

 

برچسب ها: چاقی، رژیم، کودکان

این مقاله اختصاصاً برای عرش بلاگ دات کام تهیه انجام گرفته هست هستفاده از آن با ذکر منبع همراه با پیوند آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز هست

 

در عرش بلاگ دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید

برای عضویت، ایمیل خود را وارد کـــرده و بروی اشتراک کلیک کنید